Chef der Spezial Kommandos Colonel Dritan Demiraj, wurde nach 31 Jahren Militär aus dem Militär entlassen

Grund: Er reiste angeblich ohne Erlaubnis ins Ausland. Dritan Demiraj, schrieb viele Bücher, über die Spezial Kommandos, wo er 18 Jahre Mitglied war und viele Auslands Missionen leitete. Dritan Demiraj sagt, er hätte die schriftliche Erlaubnis vom Vize Verteidigungs Minister gehabt.

In dieser Einheit konnte der frühere und vollkommen korrupte Ex-Verteidigungs Minister seinen Bruder als Koch unterbringen, weil er Jahre zuvor wegen Diebstahl aus dem Militär entlassen wurde.

Mit den vielen Entlassungen im Laufe der letzten 3 Jahre, zeigen die Verteidigungs Minister, nicht gerade eine kluge Hand, wenn oft wie in anderen Fällen, die Entlassunge willkürlich waren um Platz zumachen, für Klientel Politik. Der Colonel sagt, der Vize Minister Dritan Hila, hätte die Erlaubnis für die Auslands Reise gegeben. Dritan Demiraj, wurde entgegen den Vorschriften, als Berisha Person aus Tropoje an vielen besseren Soldaten und Offizieren vorbei nach Oben befördert. Eine inzwischen sehr klein Armee, die ihre Probleme trotz einiger Besserungen nun nicht in den Griff bekommt.

Die wahren Gründe, wird der Deutsche Militär Attache schon herauffinden, wo der Vorgäner Generalsstabs Chef: Xhemal Gjunshkischon vollkommen korrupt war, wie sogar wikileaks festhielt.

Shkarkohet komandanti i Forcave Speciale. Demiraj: Kodheli me përjashtoi me motiv absurd

dritan-demiraj

TIRANE-Ka 24 medalje në ushtri dhe 27 në sport. Komandant i Forcave Speciale të Ushtrisë, aq sa njihet si “babai”, udhëheqësi i parë luftarak në terren dhe trajnues i misioneve “Eagle” (nga 1-7), pedagog, autor i shumë librave, manualeve e kumtesave deri në kategorinë akademike të kërkimit shkencor.

Ky është kolonel Dritan Demiraj, “Nderi i Kombit” me dekoratë presidenciale, por I papunë që nga paraditja e së enjtes së 18 dhjetorit 2014. Ai është liruar nga ushtria pas 31 vitesh kontribut. Çfarë ka ndodhur? Kolonel Demiraj e rrëfen vetë në një intervistë ekskluzive për gazetën “Panorama”…

Kolonel, cili ishte motivi i lirimit nga ushtria?

Të enjten, rreth orës dhjetë, kam telefonuar pranë Shtabit të Përgjithshëm dhe i kam pyetur rreth çështjes sime. Më kanë thënë që jam liruar përfundimisht nga ushtria, me motivacionin se “jeni larguar jashtë shtetit pa leje”.
A jeni larguar pa leje jashtë shtetit?
Jo, jo absolutisht asnjëherë. Në asnjë rast në jetën time nuk kam thyer ligjin apo rregulloret, janë baza kryesore që normalizojnë jetën suhatrake, që e bëjnë atë të funksionojë.

A keni prova se keni marrë leje?
Sigurisht që kam prova, janë të padiskutueshme. Të tria herët që kam qenë jashtë shtetit, kam marrë leje te zëvëndësministri i Mbrojtjes, Dritan Hila dhe te Komandanti i Doktrinës.
Është leje gojore, apo me shkrim?
Me shkrim, patjetër që me shkrim.
Nëse keni marrë leje me shkrim dhe sic deklaroni, gjithnjë keni zbatuar ligjin dhe rregulloret , atëhere si mund ta shpjegoni lirimin tuaj nga ushtria?
Zonja Mimi Kodheli, ministrja e Mbrojtjes, që kur ka marrë detyrën, ka qenë e keqinformuar në lidhje me mua. Pasi që në takimet e para ajo ka shfaqur arrogancë. Edhe në atë pak komunikim që kemi pasur, ka treguar joprofesionalizëm, të mos themi dhe injorancë. Nuk po hyj në detaje, por dua të them se me mënyrën sesi ajo ka komunikuar me mua, ka qenë krejtësisht  ndryshme sesi duhet të komunikojë një ministre Mbrojtjeje me një kolonel.
Kur kanë ndodhur këto përplasje?
Nuk është se ka pasur përplasje konkrete. Në disa raste kur ka ardhur në Batalion dhe disa herë tek Qendra e Stimulimit, ministrja ka shfaqur shenja pakënaqësie. Por kohët e fundit, nën urdhrin dhe porosinë e saj ka ushtruar presion që të mos bëhem pjesë e mësimdhënies dhe e konferencave jashtë shtetit. Ky përjashtim ka ndodhur edhe pse unë jam një nga ushtarakët, ndoshta dhe i pari që kam botime, libra, artikuj brenda e jashtë shtetit më shumë se askush tjetër dhe pjesëmarrjes prej 18 vitesh nëpër misione e operacione të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare.
A jeni paralajmëruar më parë për lirimin nga detyra? A keni marrë marrë ndonjë vërejtje me shkrim apo ndonjë dokument tjetër zyrtar. Si janë procedurat për të tilla raste?
Ky është paradoksi, pasi zonja Kodheli prej shumë kohësh shkel ligjin. Një ushtarak para se të dërgohet në lirim, paralajmërohet, jepet masa e qortimit, vërejtjet, paralajmërimi, paralajmërim për shkarkim, e kështu me radhë. Në asnjë rast në jetën time nuk kam ndonjë paralajmërim për ndonjë cështje, përvec vlerësimeve ekselence. Kjo nuk është hera e parë. Unë do të vërtetoj se ministrja Kodheli ka shkelur ligjin, ashtu si në rastin e 160 oficerëve e nënoficerëve që qëndrojnë në dispozicion.
A do ta pranoni lirimin?
Do të kthehem në detyrë, kam 31 vjet që i kam shërbyer këtij vendi e do të vazhdoj ti shërbej. Do të ndjek rrugën ligjore për rikthimin në detyrë.

(d.b/BalkanWeb)

Bujar Nishani wird kritisiert, weil zur Präsidenten Gala der angeklagte Adrian Fullani mit der üblen Ehefrau Ariane Fullani eingeladen war

Naim Dokle, und Erion Brace, kritisieren den sogenannten Präsidenten Bujar Nishani, weil er erneut das vollkommen korrupte Ehepaar Adrian und Ariane Fullani, auf die Weihnachts Gala eingeladen hatte, obwohl er unter Anklage steht.

Naim Dokle musste wegen Drogen Schmuggel als Parlaments Präsident vor über 10 Jahren zurücktreten und enge Verwandte, gehören zu den kriminellsten Gestalten Albaniens. Er hat es wohl vergessen, wobei Albaner sowieso überwiegend Alles schnell vergessen, wie die “Roma’s”.

Die Familie gehört zur Fatos Nano Drug Allegations und dazu gehören Etliche prominente Familien, wie auch die Familie des Naim Dokle.

Adrian und Ariane Fullani auf der Weihnachts Gala des Präsidenten 2014
Adrian und Ariane Fullani auf der Weihnachts Gala des Präsidenten 2014

Weitere 7 Festnahmen von Staatsbank Mitarbeitern rund um die Berisha – Fullani Mafia

Die Super Albanische Mafia an einem Tisch, wobei die ordinärste Verbrecherin Ariane Fullani und Salih Berisha sowieso hervor zuheben ist. Weihnachts Gala 2013, der Super Mafia

 

Links: Xhezair Zaganjori, der korrupte Gangster Lulzim Basha – Vertreter des Isufi Langzeit Verbrecher Clan*:Salih Berisha, mit dem Rücken rechts: der Bank Präsident Adrian Fullani,**
Links neben Adrian Fullani, wohl der Langzeit Gangster und Betrüger: Gjok Uledaj, mit seinem Öl und Betrugs Imperien, eine Familien Mafia Gruppe in Skhoder und Lezhe.

Der Gangster Gjok Uledaj, und sein Bruder war nicht nur Partner des kriminellen Enterprise der Deutschen Lobbyisten DAW vor Ort, sondern Motor in der Mafiosen Ortschaft Bushati, mit dem Betrugs Projekt einer Müll Entsorgungs Deponie der Firma Becker, welche umgehend pleite ging, nachdem man die Förder Projekte kassiert hatte und für Berisha TV Reklame gemacht hatte. Errichtung illegale Öl Lager, für Zoll und Steuer Betrug bei Shengin in einem wichtigen Natur Reservat in Europa.

aus

12/22/2013

Show Spektakel der primitivstem “Berisha” Mafia beim “Gala” Abend des Bujar Nishani mit Xhezari Zaganjori

Der Bank Präsident Adrian Fullani und die Chef Inspektorin Elivar Golemi wurden festgenommen

Um 19:45 verhaftet! Ein Skandal der Internationalen, welche praktisch Jahrzehnte, nur ein kriminelles Show Theater Spektakel der Albaner finanzieren und die vielen Skandale rund um die Klientel Politik, Betrug, Geldwäsche vertuschen. Da die Weltbank von der Mafia übernommen war, lebte man recht unbekümmert im Berisha kriminellen Enterprise. Die Medien und Albanien wird mit Erstaunen feststellen, […]

Weitere 7 Festnahmen von Staatsbank Mitarbeitern rund um die Berisha – Fullani Mafia

Die einzige Zentral Bank der Welt, wo es keinerlei Interne Kontrollen seit Jahren gab, nachdem die übliche Idioten Bande die Bank übernommen hatte, wo man nur die Tradition pflegte: Diebstahl und Betrug. ca. 7 Millionen $ wurden gestohlen. Vor allem Geld was zur Vernichtung anstand. Elivar Golemi (Inspektorja e Përgjithshme në Bankën e Shqiëprisë = […]

Shkelzen Berisha und Zeni Armina
Shkelzen Berisha und Zeni Armina

Skelzen Berisha mit neuer Freundin war ebenso eingeladen.

Mero Baze: über die Mörder der Straflosikeit in Albanien.

Von der Presse erstaunlichweise wird die Gangster Lady  Ehefrau Ariane Fullani verschont.  Obwohl direkt verantwortliche Richterin mit X. Zangajori, bei der Freilassung des Profi Killern und Verbrechers: Ilir Xhakja, der dann den Shiak Polizei Präsidenten einem Tropoje Polizei Banden Chef erschoss. Zuständig als Chef Dolmetscherin im kriminellen Polizei Apparat des Bujar Nishani und Lulzim Basha vor allem um Verbrecher mit hohen Polizei Posten zu versorgen. Als Richterin und hohe Polizei Direktorin hat Ariane Fullani, leicht über 1 Millionen € gemacht im kriminellen Polizei Aufbau der Amerikaner und EU PAMECA III Mission ab 2008.

Besonders empört sind die Leute, das der Sohn Erik Fullani, noch nie gearbeitet hat, aber mit Porsche herum fährt, Champagner Feste feiert und für 1 Millionen € eine extrem teure Uhren Sammlung hat, mit der bei diesen Geistig Behinderten Gestalten auch noch angegeben wird. Ebenso über die Tochter Fiona Fullani, welche eine teuereste Schönheits und Gesundheits Operation in den USA machen liess, nachdem man vor lauter Party Fress Orgien mit 20 Jahren schon am Ende war. Es erinnert an den Frankenstein der Albanischen Politik: Ilir Meta.

Rik fullani albania


 

Der Sohn Erik Fullani, der noch nie gearbeitet hat, fährt teure Autos, teureste Uhren Kollektion, trinkt teuersten Sekt und wirft mit 500 € herum. Eine der berüchtigsten Richterinnen als Mutter, welche bekannte Mörder frei liess, die zum Sokol Olldashi Verbrecher Clan gehörten aus Shiak und für Dash Gjoka arbeiten.


Erik Fullani, einer der vielen Nichts Nutz Söhne und Töchter der Albanischen Mafia

Alexander Arvizu: Die Regierung sollte nicht arrogant sein, sonst landet man schnell in der Opposition

Zur Abreise des US Botschafters Alexander Arvizu, gibt es nochmal ernste Worte und eine deutliche Visa Erleichterung für die Albaner. Ein würdiger Nachfolger des Vorgängers John Withers, der vergeblich versuchte, die Verbrecher Kartelle des Salih Berisha und Lulzim Basha zustoppen. Gerade bei der Verbrecher Justiz von Albanien, sprachen nur die Amerikaner klare Worte über die Fakten, was die korrupte EU Commission versuchte mit der OSCE mit Eugen Wohlfahrt vor allem zuvertuschen, weil man mit Wolfgang Grossruck, direkt von der Albaner Mafia gekauft war.

Salih Berisha, musste die üblichen dummen Kommentare vor der Abreise, nochmal dumme Kommentare von sich geben, wie Josefina Topalli auf Klein Kinder Niveau.

Wähend die EU Commission, sogar erneut Reports fälschten, bringen die Amerikaner und Fimes, gute Informationen über das Albanische Desaster:

IFIMES Report: Die Energie Mafia – OSHEE MANIPULATES TENDERS IN THE ENERGY SECTOR und der Mafia General Staatsanwalt: Adriatic Llalla

Teil II IFIMES Report – Teil I FIMES Report Ilir Meta LSI Mafia

“Greater Albania” against “Greater Serbia”

Die illegalen Immunitäts Verträge für die US Betrugs und Verbrecher Banden, bestehen immer noch in Albanien nun seit 2003. Den Kaspar Theater Zirkus, korrupter EU Politiker und Diplomaten nimmt niemand mehr ernst, was einer Kathastrophe gleich kommt.  Mit der Erfahrung einer Hilfs Organisation, wird man EU Abgeordneter, kapiert nie etwas und organisiert sinnlose Reise nach Tirana im Reise Zirkus der Inkompetenz und Profil Neurothiker. Knut Fleckenstein, die letzte sinnlose Reise zu dem Gangster Lulzim Basha. Der Vorgänger verstarb in seiner Sauna, nachdem er Lulzim Basha besuchte. Georg Soros, der Welt Gangster und Partner von Steinmeier, der EU,  sprach auch vor kurzem mit dieser Gestalt.

Der neue US Botschafter Donald Lu, wurde vereidigt, und die grosse Frage ist, ob er die kriminellen Orgien von USAID, den Wirtschafts Betrügern wie Frank Wisner*  erneut aufleben lässt, denn Donald Lu, war bei den grossen Betrugs Geschäften in Indien, schon Partner des Super Gangsters und Verbrechers Frank Wisner, wo Deutsche Politiker so korrupt und Strohdumm sind, auch noch seine Wünsche im Balkan zuerfüllen, ebenso die gekauften EU Politiker. Frank Wisner* war nicht nur Mubarak Partner, sondern auch Gast auf der Münchner Sicherheits Konfernz und verkehrt in der Zentrale der Mord- und Kriegs Organisation: NATO

Mit über einem Jahr Verspätung, wird der neue US Botschafter Donald Lu vom Senat bestätigt

EP: Opposition must return in Parliament. Parties must decriminalize Parliament


Every Albanian citizen who is qualified for an American visa will keep it for three years. This was declared by the US Ambassador, Alexander Arvizu, during his interview on Top Story.

1

Gazeta Shqiptare

“Mazhoranca të mos jetë arrogante, ndryshe do shkojë shpejt në opozitë”

 19 Dhj 2014   Posted by d b

 


Ambasadori i SHBA-ve, Aleksandër Arvizu i ftuar dje në emisionin “Top Story” në TCH, të gazetarit Sokol Balla ka komentuar zhvillimet më të fundit politike në vend duke përcjellë edhe mesazhet e tij të fundit para largimit nga Shqipëria.
Cila do të jetë e ardhmja juaj?
Do të kthehem në Uashington. Më pëlqen Uashingtoni dhe do të ndjek prej andej zhvillimet.
Keni premtuar se do jepni një lajm të rëndësishëm për shqiptarët, për çfarë bëhet fjalë?
Prek shqiptarët dhe është pozitive. Jam shumë i kënaqur që të njoftoj se po punohet për lehtësimin e vizave. Nëse ju, pra shqiptarët, kualifikoheni, atëherë vizat do të jenë të vlefshme për tre vite. Kjo do të kursejë para, kohë, etj. Udhëtimet drejt Shteteve të Bashkuara do të jenë të ligjshme dhe në pjesën më të madhe të rasteve vizat do të jetë 3-vjeçare.
Çdo shqiptar i kualifikuar do ta marrë vizën 3-vjeçare nën diskrecionin e punonjësit të konsullatës, por proçedurat për marrjen e vizës do të thjeshtësohen? Do të vështirësohen? Çdo të ndodhë me to?
Nuk do ketë ndryshime sa i përket kërkesave. Përsa kohë kushtet ekonomike përmirësohen do të shohim shumë shqiptarë që do të marrin viza. Kjo nuk do të ndikojë tek aplikimet individuale por do ta bëjë jetën më të lehtë.
Zoti ambasador, para fushatës së zgjedhjeve të vitit 2013, Sali Berisha tha se qeveria e tij në mandatin e ardhshëm do të punonte për heqjen e vizave drejt SHBA. Mos ndoshta ai paska pasur të drejtë?
Duhet të prisni deri në vitin 2017 që ta shikoni këtë. Ajo që tha Berisha ka qenë një mister për zyrën konsullore dhe vetë ambasadën tonë. Por unë shpresoj që të vijë një ditë ku hapi tjetër të jetë lëvizja pa viza. Por për momentin lëvizja është shumë e kufizuar. Vetëm 34-35 vende janë që mund të vijnë pa viza tek ne.
Fakti që tashmë shqiptarët që kualifikohen do të kenë lehtësi për vizat 3-vjeçare, a është kjo për Shqipërinë hyrja në një garë për hyrje pa viza në SHBA?
Është padyshim një hap përpara. Në 2014 duke hyrë në 2015 do të ketë një ndryshim. Por si konsullata ashtu dhe Departamenti i Shtetit do të mbikëqyrin lëvizjet e shqiptarëve dhe respektimin e afateve të vizave. Por sa i përket asaj që thatë ju, ka një rrugë të gjatë që Shqipëria duhet të bëjë që të hyjë në grupin e vendeve që hyjnë pa viza në SHBA.
A mendoni se keni bërë gabim kur e keni quajtur Berishën “burrë shteti” pas ngjarjeve të 21 janarit?
Jo, nuk mendoj. E thash atë sepse iu referova një vendimi të tij që ishte një vendim prej burri shteti. Unë e di që ka shumë njerëz që janë kundër Berishës dhe të tjerë pro tij, por unë nuk kam dëgjuar të thonë se ‘ky është njeriu që quan Berishën burrë shteti’. Nëse në fund dikush nuk mund ta kapërcejë këtë shprehje, atëherë ky nuk është problemi im.
A shihni edhe tek kjo mazhorancë tendencën për të marrë nën kontroll institucionet?
Institucionet e pavarura, nga vetë emri që mbajnë, nënkuptojnë se duhet të veprojnë në mënyrë të tillë. Nëse njerëzit mendojnë për këtë koncept i bie të flitet për institucione jashtë qeverisë. Institucione që të jenë të pavarura nga trysnitë e qeverisë dhe trysnitë e tjera. Është e rëndësishme që të pranojmë që të shqyrtojmë këtë sistem dhe jo vetëm zotin Nishani për shembull. Për më tepër, ai është zgjedhur në mënyrë ligjore e kushtetuese dhe është ai që është. Mendoj se duhet të pranojmë këtë, sepse ky është procesi i përzgjedhjes. Si zgjidhesh është një gjë, por sjellja kur ndodhesh në atë post është diçka tjetër.
Për këtë ju pyeta, a është treguar Nishani i aftë si president?
Do të jenë referencat që do të shërbejnë për të treguar se si kanë qenë. A ka qenë më i mirë presidenti nga PD-ja, apo një tjetër nga LSI-ja për shembull. Varet nga sjellja e tyre që të jenë të pavarur. Por nëse institucionet e pavarura marrin urdhëra marshimi nga SHQUP-i apo nga godina e ABA-s, atëherë nuk është mire, kjo është e gabuar.
Nga përshkrimi që ju bëtë ‘marrja e urdhërave nga SHQUP-i apo ABA’, ku ndodhet zyra e Sali Berishës, atëherë i bie…
Roli i mazhorancës aktuale është të garantojë institucionet e pavarura dhe kam qenë shumë i qartë për të. Nuk kemi dëgjuar ndonjë zyrtar të LSI apo PS ta thotë, por njerëz të tyre kanë thënë se ‘ndoshta duhet të largojmë presidentin’. Ndoshta politikanët duhet të jenë të kujdesshëm kur shprehen. Të pasurit një mazhorancë të fortë është një luks politik por edhe një detyrim, sepse atë mazhorancë e kanë votuar njerëzit. Mos jini shumë arrogantë, ky do të ishte mesazhi im për mazhorancën. Nëse ata do të jenë arrogantë, do ta gjejnë veten shumë shpejt në opozitë, më shpejt nga ç’kishin menduar.
Mesazh më të qartë se ky s’ka pasur. Siç thoni ju, ka sjellje që interpretohen ndryshe nga njëra palë dhe një tjetër, si për rastin e SHISH?
Sa i përket SHISH dhe shërbimeve tona ka marrëdhënie shumë të mira, sikurse ka me qeverinë e zotit Rama dhe me presidentin Nishani. Ato që bëri zoti Berisha me SHISH i mbeten të shkuarës. Ajo që mund të them tani është se drejtori i SHISH është një shërbëtor i shtetit. Kreu i SHISH varet nga presidenti, por udhëhiqet nga qeveria. Ndaj dhe zoti Lika është i detyruar t’i shërbejë qeverisë që udhëheq. Mendoj se SHISH sot është më i mirë, por kur të hënën do të pij kafe me të do t’i them që duhet të fitoni besimin e qeverisë. Ndërsa mesazhi për kryeministrin është: bëni ç’të mundeni, por jepini atij një mundësi që të fitojë besimin tuaj. Ndoshta mund të mos ju pëlqejë, por duhet t’i jepni një mundësi, sepse kështu funksionon demokracia.
Thatë që Rama duhet t’i japë Likës një shans që të fitojë besimin. A nuk ishte një provë dosja e përgjimeve ndaj Ilir Metës dhe Edi Ramës pas 23 qershorit, që SHISH nuk e mohoi?
Jam në dijeni të këtyre rasteve, por vështirësia me këtë është se ka pak gjëra dhe njëra palë thotë diçka, tjetra një tjetër dhe unë nuk e di. Është një çështje që pavarësisht se si ka nisur, pavarësisht nëse është e vërtetë, qeveria dhe SHISH duhet ta kapërcejnë.
Takimi juaj para kërkesës për shkarkim nga Kryeministri u interpretua si mbështetje që i dhatë Fullanit…
Për asnjë moment nuk kam menduar të ndërhyj në këtë çështje. Fullani është një mik i mirë dhe do mbetet edhe pasi unë të largohem prej ketu. Ai ka bërë punë të mira në Bankën e Shqipërisë.
Share This

 

Der bekannte Welt Gangster Frank Wisner mit seinen gefälschten Bank Garantien, dem Milliarden Betrug auch mit ENRON, und die Hafen Geschäfte, korrupter Minister des Eduart Ndreu, sind Legenden der Korruption und von Betrugs Bestechungs Geschäften in Albanien. Frank Wisner (und der CIA Mann: Daniel Fried), organisierte als US Sonderbotschafter auch, die Kosovo Anerkennung der EU als neuer Mafia Staat, wo dann gefragt werden muss, wieviel Bestechungsgeld die EU Politiker erhielten, was in 2008 in der Verantwortung von Frank Walter Steinmeier lag, wo Nichts mehr überraschen kann.

 • Patton Boggs to Pay $15 million to settle fraud allegations

  By Jennifer Smith May 7, 2014 6:20 p.m. ET   12 may 2014 – Patton Boggs LLP has agreed to pay Chevron Corp. $15 million to settle a bitter feud over the law firm’s role in a disputed $9.5 billion environmental verdict against the oil giant. The proposed settlement is a significant reversal for the Washington, D.C., firm, a well-known lobbying powerhouse whose revenue has slid in recent years….

Justiz unerwünscht im lustigen Treiben der MOON Sekten Vertreter (u.a. Hashim Thaci und Salih Berisha, wie der Frangaj Brüderund von Scientology, was eine Tradition hat in Albanien und im Balkan.

Woran erkennt man installierte Geheimdienst Leute, welche für ausländische Mächte arbeiten: sehr einfach: Fotos von dem durch die korrupte und gekaufte EU – Commission installierten Verbrecher der Scientology:  Grad Thetan – 6 in der Ukraine:    Arseniy Yatsenyuk    oder von Lulzim Basha, und dem CIA und Öl Gangster Carl  Bildt – Schweden sind identisch..

JPEG - 14.7 kb
Prime Minister Arseniy Yatsenyuk, OT-6 (Operative Thetan Level 6) within the Church of Scientology, in conversation with Mafia boss Ihor Kolomoyskyi whom he appointed governor of the Dnipropetrovsk Oblast. The latter was involved in the organization of the Odessa massacre on 2 May 2014, with his private army, the 1st Dnipro Battalion. He hired the son of US Vice-President Joe Biden, R. Hunter Biden, plus Secretary of State John Kerry’s support committee chairman, Devon Archer, as board members of

Muster Beispiel: Der Albanische Geheimdienst Chef  Visho Ajazi und der Generalstaatsanwalt: Adriatic Llalla.

llalla lika (1)

Familja e Prokurorit të Përgjithshëm me “over-draft”

Die Betrugs Maschinerie im Balkan: Scientology und Open Society mit der Deutschen DAAD verbunden

Konferenz Nr. 100 wegen der Umwelt in Durres: Nachdem selbst die Amerikaner in 2007 echte Experten entsandten, die Weltbank Projekte sowieso gescheitert sind, wurde Alles in Chaos umgewandelt.

Der Vize OSCE Botschafter, durchaus erfahren, stellt in Durres fest, das Albanien gute Umwelt Gesetze hat, aber Nichts umgesetzt wurde. Warum erneut eine Konferenz organisiert ist, liegt im Geld Vernichtungs System der Internationalen.

In Durres galten noch nie irgendwelche Gesetze, die Staatsanwaltschaft (Sokol Nishani) ermittelte nicht einmal bei dem Mord an Iso Copa, noch wurden die Hintermänner bei den Poliziesten Morden aufgedeckt, weil die Handys in der Asservaten Kammer der Polizei verschwanden.

Die Internationalen sollten einmal sich selbst an der Nase ziehen, warum keine Gesetze, selbst nach 20 Jahren in Durres gelten, und die Staatsanwaltschaft ein korruptes und kriminelles Desaster ist. Muster Beispiel ist das Chaos mit neuen Projekten in der Currilla, wo der Minister nun seit 12 Jahren aktiv die Currilla und Brylli wie das Meer durch Schutt Ablagerungen vernichtet. Jetzt hat Lefter Koka, sogar alle Grün pflanzen von den Hängen entfernt, in einem einmaligen Idiotie Projekt eines Staates in der Welt. Vor 15 Jahren gut bekannt, das man Super Visiors der Geldgeber haben muss, welche die Qualität und den Geldfluss überwachen. Heute entsendet man Spinner und inkompetende Parteigänger, oft der Geistes Wissenschaften, oder mit gefakten Diplomen als Beratungs Consult, was ganz oben bei dem EU Commissar anfängt.

Vor 5 Wochen, war eine identische Konferenz von der EU finanziert.

Wenn man den Verrückten der EU, oder OSCE andächtig zuhört, dann erhält man positive Berichte (auch als OK-Reporting bekannt), weil die Profil Neurothiker des Nichts zufrieden sind. Umgesetzt, oder implementiert wird Nichts, wobei ein Arzt Besuch wesentlich ökonomischer wäre, für diese Gestalten des Nichts, die nie etwas zustande bringen.

Die korrupten Internationalen Konferenz Organisationen sind einmalig, immer mit Null Resultaten, auch nach 20 Jahren, weil man gut davon lebt.

Als Beispiel:  Johannes Hahn Das korrupte Inkompetenz EU Debakel ist desaströs, ebenso im Kosovo, Bosnien und der Ukraine. Die Welt sieht das mit Verachtung. Die Doktor Arbeit, des Johannes Hahn, ist im System, Plaigats verdächtig, schlampig (fehlendes wissenschaftliches Niveau.[52])und damit ist Alles gesagt.

Durrës – Shqipëria ka një legjislacion të mirë për mjedisin por që nuk po zbatohet.
Kështu është shprehur nga Durrësi, Zv.kryetar i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, gjatë një tryeze të përbashkët me përfaqësues të Ministrisë së Mjedisit, Shoqërisë Civile dhe deputetë.
Robert Wulton, shprehu shqetësimin se një pjesë e madhe e mbetjeve nuk shkon në vendepozitimet përkatëse.
Sipas zv.Ministres së Mjedisit, administrimi i mbetjeve urbane ndodhet në një situatë emergjente krahas masave të marra.
Ngritja e një enti rregullator për menaxhimin e mbetjeve të riciklueshme dhe përcaktimin e tarifave, do ti jepte zgjidhje përfundimtare keqmenaxhimit të mbetjeve urbane dhe të ngurta.

Das normale Mafia Privatisierungs Desaster: 5 Mitarbeiter der privaten Wasser Versorgung von Kukes verhaftet

Kukes Einwohner sind eine Art Überbleibsel der letzten Neanderthaler, wobei die Albaner von diesen Nord Albanern von “Menschen ohne Kultur” sprechen. Der Bürgermeister schwafelt in seinem privaten kriminellen Enterprise viel Unfug, wo viele Millionen spurlos und ohne Plan verschwanden, wie in Durres und vielen anderen Stätten. Eine Folge der peinlichen Dezentralisierungs Politik der EU, wo jede kleinsten Gemeinde sich selbst verwaltete, und niemand Gesetze kennt, oder Bildung hat. Die Posten wurden an die dümmsten Kriminellen verkauft. Ein Mafia Modell der Weltbank und der Deutschen, welche mit Berlinwasser, schon vor 10 Jahren ein Debakel in Elbasan und überall verursachten. Aber ohne Konzept und Verstand, wurstelt man in allen Bereichen bei den Internationalen und hat nie etwas auch aus dem Debakel im Kosovo und Afghanistan gelernt.

KUKËS- Kreu i Bashkisë së Kukësit, Hasan Halilaj nëpërmjet një deklarate për mediat ka përgëzuar prokurorinë dhe policinë për arrestimet e 5 punonjësve të një firme përgjegjëse për ndërtimin e Ujësjellësit të qytetit të Kukësit. Nga shpërdorimi i fondeve, për të cilat akuzohen personat e sipërpërmendur, ky ujësjellës ende nuk është përfunduar

“Arrestimet, zëri i bashkisë dhe qytetarë-ve u dëgjua. Prokuroria dhe policia kanë bërë punë serioze. Kërkoj që qeveria të zgjidhë këtë problem. Të ripunohet projekti, të çelen fonde për punimet”, thotë ai.

Die Albanischen Mafia Reise Unternehmen: 600 “Touristen” wurden in Vlore gestoppt, auf ihre Asylanten Tour nach Deutschland

Das Innenministerium hat die Ausreise der Personen verboten! 15 Reise Busse nach Italien, davon 5 direkt nach Deutschland. 5 Personen wurden verhaftet, darunter die Manager von “Agimi Travel” usw.. Nachdem alten Modell, wurden auch gefakte Einladungen besorgt nach Deutschland, wo die Methoden uralt sind.

Kresniq Spahiu, sagt sehr deutlich in der Kosovo Presse, das die Albaner in Massen das Land verlassen*

Wer hat dieses Modell vor 20 Jahren erfunden. Korrupte Gangster des Hamburger Senates, mit dem Super Mafia Clan: Osmani in Hamburg und die Lobbyisten Mafia der Deutschen. 1994,  warteten schon die Albanischen Familien in Durres, wann geschleust werden konnte nach Hamburg, wo der Senat der Osmani Familie, lukrative Aslanten Heime finanzierte. Der Nachschub für die Deutschen Bordelle und dem Osmani Luxus Bordell, auch für KFOR Mitarbeitern lief sehr lukrativ 15 Jahre. Deutsche Zuhälter und dumme Deutsche (u.a. Ehepartner auch von Sokol Kociu, Elona Gjoni, Dumke, Ferdnand Durda und Co. lief gut geölt auch in der Schweiz) Kokain Experte der korrupte Innensenator Schill war damals ebenso mit den Osmani dabei.

Ein Kosovo, ja auch Bosnien Modell ist der Schmuggel mit Auto Bussen, denn an den Passagieren verdient niemand etwas. Bosnische Buss Unternehmen, betreiben Zigaretten Schmuggel mit festen Abnehmern in Deutschland, die Albaner Busse, laden im Raum Mailand, auf Autobahn Raststätten, Drogen dazu was die Türkischen Gross Kartelle organisieren, inklusive vorzeitiger Auto Bahn Raststätten Überwachung.

Man versucht die Hintermänner der Reise Büros auch in Deutschland zufinden. Ein Albanisches Reise Büro in München kaufte die Tickets, wie Agron Muca der lokale Agent im TV erzählt. Diese Art von Geschäften ist durchaus bekannt und seit sehr vielen Jahren, aber Deutschland schliesst diese Art von Reisebüros, auch in NRW nie. Welche Verbindungen zu Migrations Beauftragten, zu Deutschen Parteien, bestehen bei solchen Schleuser Organisationen, welche es seit 20 Jahren in Deutschland gibt.

Many people from the villages of Vlore have bought a travel ticket to Germany with the promise that they will receive a pension after arriving.

Die Reisen wurden als Asylanten Reisen verkauft, wo auch Blutrache Organisationen schon entsprechende Verfolgungs Dokumente im Mafiösen Geschäft ausstellten und die Deutschen waren ja im Visa Skandal vor 10 Jahren ebenso für die Drogen Mafia sehr aktiv in diesem Geschäft unter Ludgar Vollmer, Rezzo Schlauch, Joschka Fischer in Tirana und anderen Haupt Stätten ebenso.

Mit Hilfe korrupter Verwaltungs Stellen und Migrations Beauftragteer in Deutschland, wurde schon vor 20 Jahren lukrative Schleuser Organisationen aufgebaut, vor allem rund um die Kosovo Mafia, wo Tausende in Ungarn aktuell festgenommen wurdenBus Kosovo.

Einer von 6 blockierten Busse

azil

Lauter junge Leute, oft ohne Schul, Bildung nur als Diebstahls Kommandos dann in Deutschland unterwegs, oder eben als Zuhälter, Strohleute, Drogen Handel auch an Schulen.

Aktualitet
18 Dhjetor 2014 – 13:09

Vlorë, skemë mashtrimi për azil policia bllokon 6 autobusë në port

“azilantet” />
Azilkërkuesit, MPB: Hetim shkelësve – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/vlor–skem–mashtrimi-p-r-azil-policia-bllokon-6-autobus–n–port-260531.html#sthash.KICKBoeX.dpuf

Arthur Kulicaj, Sohn des damals 2. höchsten Polizei Direktors Agron Kulicaj (real der höchste sogar) erschossen eine Ballerina (Sonila Tafa) vor einer Disco in Tiranas (am 5.4.2014)und war mit dem US-Albanischen Gangster Edon Bajraktari damals unterwegs. Bajraktri, ist so ziemlich das übelsten was Amerika je nach Albanien senden konnte, neben den Bytyci Brüdern rund um den Super Gangster: Sahit Muja und dem US Senator Eliot Engel

Aktualitet
18 Dhjetor 2014 – 13:52
Vrau balerinën, Prokuroria: Burg përjetë nipit të Kuliçajt…në arrati – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/vrau-balerin-n-prokuroria-burg-p-rjet–nipit-t–kuli-ajt—n–arrati-260549.html#sthash.jkfkQY3K.dpuf

Die Amerikaner haben bei den Albanern, keine Glaubwürdigkeit mehr, obwohl die letzten Botschafter ziemlich gut waren, aber den Schaden einer Langzeit kriminellen Politik, nicht ausgleichen konnten. Nun erhalten Albaner die ein Visa beantragen für die USA, Visas für 3 Jahre.


Every Albanian citizen who is qualified for an American visa will keep it for three years. This was declared by the US Ambassador, Alexander Arvizu, during his interview on Top Story.

 

* Kresniq Spahiu, sagt sehr deutlich in der Kosovo Presse, das die Albaner in Massen das Land verlassen, weil die EU, USA, Weltbank und die Internationalen die Region in ein krimnilles Enterprise umwandelten ohne Gesetze und mit Wirtschafts Monopolen der Mafia. Ausser Korruption, Mafia Politiker, AIDS, Prostitution und Drogen und Waffen Handel haben die Internationaleln Nichts gebracht. Ratten der Welt.

Spahiu: Shqiptarët po braktisin vendin, politika i varfëroi

Spahiu: Shqiptarët po braktisin vendin, politika i varfëroi

Kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu kërkon nga Qeveria e Shqipërisë të japë llogari, për atë që ai…

Der Deutsche Botschafter Helmut Hoffman in einem Titel Interview, über Weihnachten, Familie und Albanien

Bisedë me ambasadorin Helmut Hoffman: Historia sipas një gjermani

Postuar më: 18 Dhjetor, 2014 tek Kopertina

1

Nga Mira Kazhani

Puna si gazetare më ka bërë që të vizitoj jo pak rezidenca ambasadash, por tek ajo gjermane nuk kisha qenë kurrë. Isha e përgatitur në njëfarë forme që atje të gjeja një ambient disi luksoz, me mobilje dhe orendi të shtrenjta, që “vinin era Benz, apo BMË”. Fundja pse nuk duhet të ishte kështu?! Bëhet fjalë për ambasadën e shtetit më të fuqishëm në Europë, Gjermaninë. Por sapo futesh në ambasadë, gjithë parashikimi të rrëzohet para syve si ato kështjella e rërës që ndërtojnë fëmijët buzë detit. Në rezidencën gjermane nuk ka asgjë luksoze. Ambienti është ndoshta nga më minimalistët që kam ndeshur ndonjëherë. Madje edhe pema e Vitit të Ri është bio dhe e zbukuruar thjesht e me masë. A thua këta njerëz nuk kanë para të blejnë do mobilje të shtrenjta?! Apo janë të zënë me punë ndoshta…!

Në fakt, ishte ky një zhgënjim për mirë, që duhet të na bëjë të nxjerrim ca mësime. Por të kthehemi tek biseda me ambasadorin, zotin Helmut Hoffman.

 

Mira Kazhani: Përshëndetje Ambasador Hoffman. Ju falenderoj për mikpritjen në rezidencën tuaj. Dhe pyetja e parë që do t’ju drejtoj lidhet sigurisht me Shqipërinë. Ju keni rreth 1 vit e gjysmë në vendin tonë. Kohë e mjaftueshmë për të njohur vendin. A e keni kuptuar Shqipërinë, shqiptarët?

Helmut Hoffman: Është një kënaqësi e veçantë të bëjmë këtë intervistë së bashku. Lidhur me mbresat e mia përsa i përket Shqipërisë, ato kanë të bëjnë me imazhin e Shqiërisë në botë dhe në Europë. Nuk është një sekret që Shqipëria ka një imazh disi problematik. Unë në fakt me të gjithë gjermanët që vijnë dhe e vizitojnë vendin tuaj herë pas here, Shqipërinë, zhvilloj biseda. Shpesh i pyes ata se çfarë mendojnë për Shqipërinë, dhe ajo çka vë re dhe çka më vjen si përgjigje, janë disa stereotipe negative. Këto stereotipe kanë të bëjnë më së shumti me të kaluarën e Shqipërisë, me sistemin e Enver Hoxhës, diktaturën, me varfërinë që ka trashëguar vendi apo edhe me përvojat negative që kanë ardhur nga bandat shqiptare jashtë kufijve të Shqipërisë, por kjo është njëra anë dhe më lejoni të them anën tjetër, që sikurse ka qenë përvoja ime dhe e bashkëshortes time, por edhe përshtypja e gjermavëve që kanë ardhur këtu kohët e fundit, dëshmon befasi: Jemi vërtet të befasuar me ndryshimet pozitive të Shqipërisë. Kjo befasi pozitive vjen pikësëpari nga bukuritë natyrore të vendit, dhe ajo çka është tepër e rëndësishme janë njerëzit këtu. Ata janë shumë miqësorë e të dashur sidomos përkundrejt gjermanëve. Mund të them që ne ndjehemi mjaft mirë këtu në Shqipëri.

 

Mira Kazhani: Kjo është dukshme në fakt. Pak më parë, ju më treguat që edhe festat, Krishtlindjet dhe Vitin e ri do t’i kaloni në Tiranë. M’u duk pak edhe e çuditshme, sepse zakonisht ambasadorët largohen në shtëpi për festa. Kaq mirë është këtu?

Helmut Hoffman: Kjo në fakt ka të bëjë me disa arsye. Dua të them se në shtëpinë tonë tradicionalisht jemi mësuar t’i kalojmë Krishtlindjet së bashku. Dhe fëmijët e mi janë ndjerë shumë mirë kur kanë ardhur këtu. Ata kanë qenë edhe dy herë të tjera në Tiranë dhe u ka pëlqyer vërtet. Le të themi se edhe ata, janë befasuar mjaft pozitivisht nga Shqipëria.

 

Ambasadori Helmut Hoffman me gazetaren Mira Kazhani

Mira Kazhani: Një fjalë që e kuptova, edhe pse në gjermanisht, ishte epiteti “problematike”. Ne jemi të tillë edhe me raste festash. E keni vënë re z.ambasador, se veç festave fetare dhe ato si të fundvitit, politikanët në Shqipëri janë në sherr mes tyre. Ju ka bërë përshtypje pse zihen kaq shumë, edhe kur vjen fjala tek historia?

Helmut Hoffman: Po, është diçka që e kam vënë re edhe unë. Në fakt është diçka për të ardhur keq sepse është e rëndësishme që një popull të ketë një kujtesë të përbashkët qoftë kjo për ngjarje negative apo pozitive të së shkuarës, sepse është një pjesë mjaft e rëndësishme e identitetit të këtij populli. Megjithëse këtu më duhet të shtoj se, le të themi, këto mospërputhje me kujtesën e popullit shqiptar i referohen më së shumti periudhës së viteve ’30, pra regjimit të mbretit Zog dhe Luftës së Dytë Botërore. Sa i përket periudhës para, nuk ka qëndrime kontradiktore dhe shqiptarët kanë gjetur edhe një konsensus të përbashkët.

 

Mira Kazhani: Para pak javësh festuam 70 vjetorin e Çlirimit ku sigurisht nuk munguan debatet si mes politikanëve, edhe historianëve. Ju keni një formim prej historiani, a keni një qasje tuajën për luftën nacionalçlirimtare të partizanëve?

Helmut Hoffman: Fillimisht dua të theksoj se unë kam një interes të madh për nje tematikë të tillë, sepse kam një formim timin universitar si historian por edhe si gjerman, sepse siç dihet i gjithë populli gjerman ka një ndjeshmëri të veçantë është tërësisht i vetëdijshëm me problematikën që fshihet në këtë periudhë të Luftës së Dytë Botërore. Unë nuk mund të pretendoj që jam marrë në mënyrë intensive me historinë e Shqipërisë. Do kisha dashur ta bëja këtë, por koha më mungon. Gjithsesi periudha e luftrave botërore është një periudhë mjaft e diskutueshme. Ka kujtime të ndryshme lidhur me Luftën e Dytë Botërore, me periudhën e çlirimit dhe më pas me kalimin në sistemin e diktaturës. Si e shoh unë këtë çështje? Mendoj që është një tragjedi e madhe e popullit shqiptar, që megjithëse u arrit çlirimi nga pushtuesit nazifashistë, pas kësaj u kalua në një regjim të egër që përçmoi njeriun. Është e qartë që edhe atëherë kjo ishte një tematike e komplikuar, se kush e kishte idenë se ç’do të thoshte terror në stalinizëm, mund edhe të parafytyronte se çfarë do të thoshte një diktaturë socialiste. Por nga ana tjetër është plotësisht e qartë gjithashtu, që shqiptarët hyn në aleancën kundër pushtuesve asokohe dhe se ndoshta nuk do të kish qenë aq e lehtë të imagjinoje se ç’do të vinte më pas; e nga ana tjetër, unë kuptoj edhe zhvillimet e mëpasme të cilat erdhën pas çlirimit dhe që ishin të përafërta me një luftë civile. Sigurisht pasojat e komunizmit ishin mjaft tragjike. Nëse mund ta them në mënyrë të përmbledhur, mund të konkludoj që shqiptarët vërtet u angazhuan dhe luftuan në mënyrë të përbashkët pikërisht pushtuesin e asaj kohe, por të gjithë ata që kjo luftë u kushtoi jetën, nuk e kishin menduar dhe aspiruar sistemin që erdhi më pas.

 

Mira Kazhani: Më bëri përshtypje zoti ambassador, që ju përmendët tezën e luftës civile. Nuk e di nëse mes rreshtash ju po thoni që jeni dakord me tezën e historianit Fisher? Ju e dini, ka patur një debat të fortë mes tij dhe historianit shqiptar Paskal Milo për këtë çështje.

Helmut Hoffman: Unë i njoh të dy zotërinjtë që ju përmendët. Janë dy historianë të nderuar dhe në fakt nuk dëshiroj të përzihem në një debat të tillë, sepse ndoshta kjo i kalon kompetencat e mia. Por mendoj që është një fakt, që ka pasur gjatë luftës edhe elementë të luftës civile. Ka patur forca brenda përbrenda vendit të cilët kanë luftuar më së shumti kundër njëri-tjetrit sesa kundër pushtuesit vetë. Ky nuk është vetëm një fenomen shqiptar. Pothuajse diçka e ngjashme ka ndodhur edhe në Jugosllavinë e kohës që formacione të ndryshme brenda përbrenda vendit kanë luftuar kundër njëri-tjetrit. Por që në retrospektivë, duhet thënë që të gjitha këto formacione kanë qenë të bashkuara në qëllimin e tyre final, në luftën për largimin e pushtuesit nga vendi; dhe e kam të vështirë të besoj që dikush tjetër ka aspiruar tjetër gjë përveçse një vend të lirë dhe në paqe.

 

Mira Kazhani: Si ambasador, diplomat por edhe si historian, a e ndani ju figurën e Enver Hoxhës në dy pjesë. Më vete si komandant i LANÇ dhe si diktator?

Helmut Hoffman: Është disi e vështirë t’i ndash këto dy dimensione të të njëjtës figurë. Njerëzit që jetojnë këtu dhe që kanë jetuar nën regjimin e Enver Hoxhës, sigurisht që kanë më të gjallë në kujtesë përvojën e tyre me diktaturën e egër që u është dashur të përjetojnë në kohën e Hoxhës. Meritat e tij në Luftën e Dytë Botërore më duken jo plotësisht të qarta. Sigurisht ai ka patur funksionin e tij si komandant i forcave Nacional Çlirimtare, por gjithsesi unë nuk arrij të kuptoj njerëzit që dalin me fotografitë e Enver Hoxhës, nostalgjikë për figurën e tij.

 

Ambasadori Helmut Hoffman

Mira Kazhani: Mirë njerëzit, po politikanët që dalin me shallin e kuq i kuptoni?

Helmut Hoffman: (Qesh) Në fakt unë nuk e njoh plotësisht konotacionin që ka shalli i kuq në kontekstin historik të Shqipërisë. Po të më pyesnit mua, unë do ju thoja se shalli i kuq është simbol i të majtëve në Gjermani. Dhe në këtë kontekst unë nuk do të kisha problem në qoftë se njerëzit do të mbanin një shall të kuq. Por nuk di të të them sesa problematik do të ishte një gjë e tillë këtu, nëse e mbajnë përfaqësues politikë shallin.

 

Mira Kazhani: Shalli i kuq simbolizon një rit të diktaturës. Shalli i kuq dhe grushti janë shenjë nostalgjie për periudhën komuniste, sepse atëherë ndodhte kështu…

Helmut Hoffman: Sigurisht që kjo është një temë e madhe dhe e thellë; është një temë që herë pas here diskutohet edhe në opinionin publik tek ne. Kjo duke parë raportin që mbajti dhe kahun që marrin të majtët lidhur me katastrofën që solli terrori stalinist në Gjermani. Por unë nuk do të shkoja gjer aty që të kontaminoja me një konotacion negativ ngjyrën e kuqe.

 

Mira Kazhani: Në Shqipëri ka edhe një trend për ta krahasuar Enver Hoxhën me Hitlerin. Ju gjeni ngjashmëri?

Helmut Hoffman: Është e vështirë që të bësh krahasime të tilla historike. Secili ka patur mënyrën e tij të të jetuarit të pushtetit, por besoj që në një pikë janë të përbashkët. Të dy janë figura historike të cilat me një mungesë totale të konsideratës për njeriun dhe për vlerat e dinjitetin e tij, madje duke e përçmuar njeriun, janë përpjekur në mënyrë radikale të realizojnë synimet e tyre për pushtet.

 

Mira Kazhani: A dyshoni edhe ju siç bën një pjesë, se hapja e bunkerit nga qeveria e majtë ishte shprehje e nostalgjisë për diktaturën? Besoj i keni ndjekur debatet.

Helmut Hoffman: Në fakt ky është një debat e diskutim, të cilin unë nuk e kuptoj absolutisht. Unë vetë kam qenë gjatë ceremonisë së hapjes së Bunk’artit dhe më është dukur mbresëlënese që njerëzve u tregohet kjo pjesë e historisë. Për më tepër edhe fjala e kryeministrit i cili e bëri tërësisht në formë të lirë; ai e la dorëshkrimin e tij mënjanë dhe foli pa letër përpara. M’u duk një fjalë e shkëlqyer. Unë kam ndjesinë që ata që bëjnë debat, e kanë përmbysur sensin dhe qëllimin e këtij aktiviteti. Është krejtësisht e qartë që edhe zoti Rama e tha në fjalën e tij, se ne duhet të përballemi në mënyrë kritike me të shkuarën tonë. Për këtë arsye është duke u hapur ajo strukturë, për t’u treguar njerëzve se çfarë ka ndodhur. Këtij qëllimi i shërben edhe ekspozita me foto e mjete që në mënyrë eksplicite tregon sesi regjimi i shkuar e ka trajtuar njeriun. Dhe më lejoni të them diçka që e kam përshtypjen time: Shpeshherë njerëzit nuk dëgjojnë se çfarë thotë tjetri, flasin në mënyrë tangente, kësisoj edhe keqkuptojnë njëri-tjetrin. Aq sa disa herë, kjo më bën të besoj se disa njerëz në parim janë të prirur të dëgjojnë të kundërtën e asaj çka dëgjojnë. Madje në trajtimin e kësaj teme, unë kam mendimin që disa po përpiqen edhe në mënyrë të qëllimtë për të krijuar një lloj loje konfuzioni.

 

Mira Kazhani: Këta njerëzit që thoni ju, që nuk dëgjojnë, të paktën në rastin konkret janë zëra që vijnë nga opozita. Me ata e kishit kur folët më lart?

Helmut Hoffman: Në fakt e kanë thënë përsona të ndryshëm, sigurisht një pjesë e mirë vijnë nga opozita. Dhe unë e kam thënë gjithnjë hapur se të bësh opozitën, nuk duhet të shndërrosh menjëherë në skandal gjithçka që bën pala tjetër. Mendoj që është një çështje thelbësore e nivelit kombëtar, sepse ka të bëjë me gjetjen e identitetit të popullit shqiptar, që të gjendet mënyra e raportimit të shqiptarëve me periudhën e Luftës së Dytë Botërore dhe me periudhën e diktaturës së Enver Hoxhës. Sigurisht që të debatosh rreth kësaj çështjeje, është plotësisht normale dhe mjaft e rëndësishme, por kjo nuk do të thotë që gjërat të përmbysen.

 

Mira Kazhani: Ka një realitet që është i pamohueshëm, zoti ambasador. Në Shqipëri opozita jeton për t’i parë të keqen mazhorancës dhe as kjo e fundit nuk mbetet pas; edhe pse në pushtet, jeton që të ironizojë çdo akt të opozitës. Psh një foto e shumëkomentuar e kryeministrit që mbante një papagall që ironizonte opozitën. Sa normale është që dy partitë kryesore të merren kaq shumë me njëra-tjetrën dhe të mos merren me nevojat e popullit, të atyre që i kanë votuar në fund të fundit?

Helmut Hoffman: Kjo është një temë që edhe shumë ndërkombëtarë të tjerë të pranishëm në Shqipëri e kanë trajtuar me nota kritike, pikërisht faktin që mes opozitës dhe mazhorancës ekziston një polarizim mjaft i fortë. Kjo ka të bëjë me faktin e stadit të kulturës politike, e zhvillimit politik. Është sigurisht një proçes që ka nevojë për kohën e vet, dhe këtu duhet të kontribuojnë të gjithë aktorët duke ndërmarrë rolet e tyre dhe duke treguar edhe mirëkuptim në ndarjen e këtyre roleve. Por sinqerisht na habit të gjithëve fakti sesi debatohet në publik. Gjuha verbale e zgjedhur është vërtetë e fortë dhe e ngarkuar . Psh, këto ditë kemi patur rastin e një atentati të ndërmarrë ndaj një gazetar, atentat i cili për fat të mirë dështoi. Cfarë ndodhi? Menjëherë ditën tjetër shikojmë në gazeta sesi përfaqësues të opozitës pa dashur të përmend emra, deklaronin se pas këtij atentati qëndronte figura e kryeministrit Edi Rama. Sa nder u bën kjo përfaqësuesve të opozitës, që janë gjithashtu figura prominente të këtij krahu politik që të dalin me deklarata të tilla?! Të hedhësh dyshime të tilla në publik, tek ne në Gjermani do të kish qenë e pamendueshme që të bësh një gjë të tillë. Sa për foton e zotit Rama me papagallin, sigurisht që ka shkallët e veta të pranueshmërisë një lloj publikimi i tillë. Mua personalisht më duket një foto e bërë me humor. Çka nuk do mund ta thoja në lidhje me fotomontazhin e realizuar në një rast tjetër, midis Ramës dhe Hitlerit. Këtë të fundit mua më mungojnë fjalët për ta komentuar.

 

Mira Kazhani: Po opozitari që akuzoi kryeministrin Rama për atentatin ndaj gazetarit nuk është një deputet i thjeshtë, ai është lideri historik i PD, Sali Berisha. Ju po thoni që zoti Berisha nuk është serioz në deklaratat e tij?

Helmut Hoffman: Ky është një rast që mund ta gjykojnë vetë shqiptarët. Unë nuk dua të ndalem në emra dhe s’dua të përmend emra. Por di të them që dyshime të tilla në publik nuk janë të udhës që të bëhen.

 

Mira Kazhani: Çfarë ndodh nëse flitet me këtë gjuhë në Gjermani?

Helmut Hoffman: Jo. Të them të drejtën një stil i tillë gjuhe verbale, i debatit publik tek ne është e pamendueshme të paktën jo në formën e këtyre fajësimeve kaq masive sikurse ndodh në Shqipëri. Sigurisht që unë kam një lloj tolerance lidhur me këtë, sepse ora në Shqipëri rreh disi ndryshe nga ajo në vendin tim në Gjermani.

 

Mira Kazhani: Për fatin tonë të keq nuk rreh ajo orë, dhe duket të jetë e largët, por shpresa vdes e fundit. Por do thoja që e paimagjinueshme ambasador duket që zonja Merkel të ketë kohë e të dalë, e të bëjë humor me papagaj?!

Helmut Hoffman: Këtu kemi të bëjmë me një moment ku varet në shijen e gjithsecilit për ta vlerësuar, nëse është diçka me humor apo pa humor. Por përgjithësisht, dhe këtu nuk i referohem vetëm opozitës, në Shqipëri ka një kufi i cili herë pas here kalohet. Mendoj që kjo fotoja me papagallin nuk futet ndër ato që e kalojnë kufirin.

 

Mira Kazhani: Zoti ambassador, në 24 vjet pluralizëm është diskutuar gjithmonë hapja e dosjeve. Diskutimi është rikthyer sërish. Unë e di qëndrimin tuaj. Ju e keni shprehur qartë se jeni për hapjen e tyre. Por vërtet besoni se këtë rradhë do hapen ato dosje?

Helmut Hoffman: Kjo është një çështje disi e vështirë për mua dhe aq më e vështirë dhënia e një përgjigjeje. Si diplomatë në vendin tuaj, ne kemi njohuri të kufizuara. Unë di të them që lidhur me këtë temë ka patur diskutime të shumta në këto vite 24 vitet e fundit; disa inisiativa kanë dështuar. Kjo ndodh sepse nga të gjitha partitë politike, ushtrohet presion dhe haset rezistencë lidhur me këtë. Me gjasë, sepse secila prej partive politike ka diçka që nuk ka interes të hapen. Në Gjermani kemi një shprehje: “Kufomë në bodrum”, dhe ka nga ata që kanë kufomat e tyre në bodrum dhe duan t’i mbajnë aty. Por si gjermanë, për fat të keq ne si popull kemi një përvojë negative me historinë e këtyre viteve që kanë të bëjnë më periudhën ’33- ’45 që lidhen me nazizmin dhe më tej, ’45-’90 që ka të bëjë me historinë e ish Gjermanisë lindore. Unë e kam thënë në mënyrë të vazhdueshme shpeshherë në public, që është diçka pozitive fakti që gjermanët janë marrë në mënyrë intensive me këto dy periudha të rëndësishme të historisë së tyre dhe vazhdojnë ta bëjnë atë ende; por kjo nuk më jep mua të drejtën të vij e t’ju them bëni këtë apo bëni atë. Por mund të them që ky është një proçes produktiv. Ka diçka që më ka rënë në sy dhe më shqetëson në të gjithë sfondin e këtij debati; që këtu merret mjaft në konsideratë perspektiva, vështrimi i autorëve të atëhershëm. Thuhet që shumë prej tyre, ish sigurimsat po themi, jetojnë ende dhe kjo mund të çojë në hakmarrje të mundshme ndaj tyre. Por harrohet që tanimë jetojnë edhe shumë prej viktimave të këtyre autorëve, të ish sigurimsave. Të cilët mund t’i shikojnë autorët e krimeve në rrugë dhe duhet ende të vuajnë. Perspektiva e viktimës mua më duket me një rol qëndror në këtë kontekst. Kjo do duhet të shërbejë si një pikë referimi.

 

Mira Kazhani: Zoti ambassador, edhe këto 23 vite kanë shkaktuar viktima dhe jo pak. Në Shqipëri ka shumë dosje ku drejtësia nuk e ka dhënë verdiktin e saj dhe në rastin kur e ka dhënë, është shoqëruar me dritëhije. Mund të përmend 21 Janarin, e pafund raste e dosje të paballafaquara me drejtësinë. A mendoni që politika jonë do të mund të krijojë kushtet e favorshme për një drejtësi të drejtë? Shqiptarët presin përgjigje për krimet dhe korrupsionin e këtyre viteve demokraci gjithashtu, që nga 21 janari e deri tek dosjet e Tropojës së viteve ’90.

Helmut Hoffman: Unë shpresoj shumë që të vendoset kjo drejtësi e munguar. Dhe që nga ana tjetër edhe vetë sistemi i drejtësisë të fillojë e të zbatojë kompetencat e veta, në mënyrë që të prevalojë e drejta. Por sigurisht edhe Shqipëria nuk është vetëm në këtë kontekst, në atë të përpunimit të së shkuarës së vet, edhe gjermanët nuk janë vetëm. Para pak kohësh, ishte Brazili ai që filloi të merrej me trajtimin e së shkuarës së vet, atë të viteve ’60. Këtë e ka bërë Afrika e Jugut me sistemin e Aparteidit, apo Kili me regjimin e Pinoçetit. Sigurisht që ka fakte të cilat janë të vështira që të pranohen në mënyrë tërësore nga i gjithë opinioni publik. Por nevojitet një proçes për këtë punë.

 

Mira Kazhani: Ka një pritshmëri shumë të madhe ndaj zotit Rama, sidomos për të vënë drejtësi dhe ripërtëritjen ekonomike të vendit. Por meqë po flasim për drejtësinë dhe zotin Rama, ka një opinion të ndarë. Disa mendojnë që ai po përpiqet të bëjë shtet, edhe duke burgosur ata që nuk paguajnë energjinë elektrike, por nga ana tjetër ata peshkanqenët e mëdhenj, ata që kanë vrarë e korruptuar në këtë vend, janë të lirë e të paprekshëm.

Hoffman: Në përgjithësi më duhet të them që qeveria aktuale ka ndërmarrë një sërë inisiativash të cilat në këndvështrimin tim janë tejet positive, dhe këtu nuk e kam fjalën vetëm për inisiativën që përmendët ju në lidhje me masat ndëshkimore për ata që nuk paguajnë dritat dhe ujin. Mendoj që ishte koha e duhur në të cilën shteti duhet të thoshte fjalën e tij, që qytetarët që nuk e kanë paguar këtë detyrim duhet ta bënin sepse ne fund të fundit, një mungesë e tillë çon në destabilitetin e sistemit. Sigurisht që kjo vlen edhe për sektorë të tjerë. Lazarati p.sh shikohej si një zonë “e shenjtë” që askush nuk mund të hynte aty. Ishte i tillë kur unë erdha fillimisht në Shqipëri. Tani nuk është më. Kjo ishte një situatë plotësisht e papranueshme dhe mendoj që inisiativa e marrë nga qeveria është për t’u përshëndetur. Kur erdha këtu, mësova që krahas universiteteve shtetërore ishin hapur për 3 milion banorë edhe 40 apo 50 të tjerë privatë. Menduam që kjo ishte një ide vërtet e çmendur. Çdokush që ka sadopak idenë e zhvillimit të arsimit, arrin ta imagjinojë që kjo nuk mund të përfundojë mirë si histori. Dhe së fundmi janë për t’u vlerësuar disa përpjekje për reformimin e sistemit të drejtësisë. Prej secilit këtu, dëgjoj të thuhet se në sistemin e drejtësisë ka një korrupsion vërtet të madh. E dëgjojmë këtë ta thotë presidenti, ministri i Drejtësisë apo përfaqësues të lartë të shtetit shqiptar. Di që qeveria është duke u përpjekur; por sigurisht për të gjitha ato që shpreha më lart, vlen të thuhet shprehja amerikane “The jury is still out”. Për të gjitha këto duhet të presim, sepse ne nuk mund të themi me siguri që lufta ndaj korrupsionit është duke u bërë në nivel konferencash dhe takimesh, apo është duke u bërë realisht.

 

Moment gjatë intervistës

Mira Kazhani: Më lejoni t’ju rrëfej ambasador Hoffman, që në redaksinë e gazetës Dita, vijnë shumë emaile dhe komente. Të krijohet përshtypja, të paktën nga ata që shkruanë në adresë të uebsajtit tonë, se shqiptarët presin arrestime të mëdha, ish pushtetarë dhe pushtetarë që janë përfolur për afera të rënda…

Helmut Hoffman: Është e saktë ajo që thoni ju. Unë shpresoj që lufta kundër korrupsionit të mos zhvillohet vetëm në nivel konferencash të dy hoteleve të mëdha këtu në Tiranë, por t’u jepet fund të gjithë atyre praktikave korruptive që përmenda më lart dhe që përmenden në mënyrë të vazhdueshme në opinionin publik. Edhe ato të realizuara nga politikanë të lartë, më së fundi të marrin dënimin përkatës. Lexoj çdo ditë rreth veprave të tilla penale, por është e saktë ajo që thoni, se pak lexohet rreth ndëshkimit të zyrtarëve të nivelit të lartë.

 

Mira Kazhani: Kemi nga ana tjetër, tashmë prej muajsh bojkotin e opozitës. Marr me mend që këshilla juaj do jetë që ata ta bëjnë debatin në parlament, por gjithsesi po ju pyes se ç’mendoni për këtë bojkot. Sa i arsyeshëm është vazhdimi i tij?

Helmut Hoffman: Unë sigurisht që do t’u këshilloja në fakt të dyja palëve që të mund të afroheshin dhe të shkonin më më shumë në drejtim të njëra-tjetrës. Kështu nga njëra anë do t’i thoja qeverisë, e cila ka një shumica të rehatshme në parlament, që të mund të bëhej më zemërgjerë kundrejt opozitës parlamentare. Mund të them që qeveria në muajt e fundit e ka dëshmuar me disa lëvizje të vetat, siç ishte ngritja e komisioneve për hetime etj. Është papranueshme që deputetë të ndryshëm të sulmohen në ambientet e Kuvendit. Madje unë në bisedat e mia me kryeministrin, shpesh, duke diskutuar rreth kësaj teme, kam bërë të qartë që ekziston mundësia e hapjes së proçeseve gjyqësore me motive të tilla. Nga ana tjetër, vendi i debatit politik është parlamenti. Duhet të jetë pikërisht parlamenti që të dy kahet politikë të takohen. Më duket plotësisht në rregull edhe apeli tjetër për demonstrata. Unë personalisht bëj pjesë në një brez që në fund të viteve ’70 është organizuar shumë në forma të ngjashme demonstratash. Por ajo që do doja të thoja, është se duhet bërë shumë kujdes me gjuhën e përdorur gjatë këtyrë demonstrative, pasi shpeshherë ajo më tingëllon disi ekstreme. Sigurisht që qeveria duhet kritikuar; edhe mund të sulmohet verbalisht lidhur me aksione të ndërmarra prej saj, por duhet të bëjmë dallimin mjaft mirë lidhur me gjuhën e përzgjedhur që ajo të mos përfundojë në dhunë.

 

Mira Kazhani: Ju më treguat që do t’i kalonit Krishtlindjet dhe Vitin e Ri në Tiranë. Veç kësaj, më rrëfyet edhe një sekret para se të nisnim intervistën; se jeni rrugës duke u bërë gjysh. I lumtur?

Helmut Hoffman: Është vërtet një ndjesi mjaft e bukur. Unë edhe bashkëshortja ime jemi shumë të lumtur që vajza jonë pas vitit të parë të martesës po pret një fëmijë. Ka edhe një dimension dyzues, pasi mendon… uau, po bëhem gjysh; por gjithsesi ajo që mbizotëron është lumturia. Por flokët e bardhë i kam tanimë për të përligjur figurën e gjyshit.

 

Mira Kazhani: Urime dhe faleminderit për intervistën, edhe pse përmes një gjuhë diplomatike m’u dukët i sinqertë zoti ambasador. Gëzuar festat!

Helmut Hoffman: Faleminderit shumë!

 

Më poshtë video e intervistës me ambasadorin gjerman dhënë për DITA…

Willy Wimmer über die aktuelle Aussenpolitik


Willy Wimmer: Von Deutschland bleibt nichts übrig im Falle eines NATO-Krieges mit Russland

Im Skandal Umwelt Ministerin: Vize Ministerin Diana Bejko, wurde gefeuert, wegen nie bezahlten Strom Rechnungen

Von Super Skandal, zu Super Skandal im Klientel Mafia Club, des Umwelt Ministerium des Lefter Koka.

Diana Bejko, bezahlt für ihr zweites Haus in Velipoje, vollkommen illegal gebaut, nie Strom. Das ist so üblich in Albanien, das praktisch niemand für Hotels, Lokale, oder Villen an der Küste Strom bezahlt.

Wegen nie bezahlter Strom Rechnungen, wurden ca. 300 Gefängniss Wärter bereits entlassen vom Justiz Minister.


The Albanian Prime Minister, Edi Rama, asked the Minister of Environment to discharge Mrs.Diana Bejko, since she had not paid the electricity bill for her second house in Velipoja.

Das Umwelt Ministerium war immer ein Null Funktion Ministerium von kriminellen Clans, mit Vorsatz, vollen Wissen von der korrupten EU Botschaft, der EU Comssion (welche Berichte fälscht) zuletzt mit 140 Millionen € gesponsert, welche Spurlos und ohne Effekt verschwanden im kriminellen Enterprise ebenso der Deutschen (GIZ, Firma Becker usw. und die Bushahti Müll Entsorgung) verschwanden.

Erstaunliich hat das Ministerium eine Funktion, wo niemals Fischerei- Umwelt Gesetze implementiert wurden, weil die Internationalen Justiz Bringer so korrupt sind, das man nur gemeinsam Gelder unterschlägt, was man als EU System überall schnell erkennt, wie jüngst auch in der Ukraine.

Es übernahm Lefter Koka, das Ministerium, (lt. wikileaks: perhaps the most criminal albanian) und es gab neben Skandalen der Idiotie mit der Familie des Vaters, in der Currilla schon etliche Verhaftungen, weil man gezielt Firmen erpresste, darunter auch vor allem ausl. Firmen in Durres. Selbst Internationale Reports schrieben schon über diese LSI Partei Skandale, auch als Skrapari Banden Skandale bekannt, was man auch vor 15 Jahren wusste.

Edi Rama shkarkon një zëvendësministre – s’pagoi energjinë

Edi Rama ka kërkuar shkarkimin e zëvendësministres së Mjedisit Diana Bejko

17 dhjetor 2014 -  Zëvendësministrja figuronte debitore për shtëpinë e dytë në Velipojë. Burime brenda kryeministrisë thonë se shuma e debisë ishte modeste, por kjo nuk e ka ndaluar Ramën të kërkojë largimin e saj te menjëhershëm nga qeveria.

Mësohet se në kryeministri është ngritur një ekip i posaçëm që ndjek në kohë reale, verifikimin e hollësishëm që Osshe po i bën me urdhër të kryeministrit çdo libreze të punonjësve të shtetit. Diana Bejko erdhi në detyrën e zv.ministres pasi u rreshtua me PS-në, në listën e deputetëve te Shkodrës si prurje e shoqërisë civile.

- See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/edi-rama-shkarkon-nj%C3%AB-z%C3%ABvend%C3%ABsministre-spagoi-energjin%C3%AB#sthash.XACNQ3VM.dpuf

Das Show Programm der dümmsten Mafia der Welt geht weiter.

ifimes

Albania: One step forward, two steps back

Alles Show bei Lefter Koka und wo ist der Staat, das Ministerium von Lefter Koka, wo es enorme Zerstörungen der Erosion gibt, in dem Mafia Projekt der Aufforstung in der Currilla – Durres.

Alpine Bau and ‘the Balkan family’, die Mafia Familie Blegina Agolli (Kodra) und der Chaos Bankrott in 2013

Dietmar Aluta-Oltyan seine Ehefrau  Helena  Aluta-Oltyan, eine ehemalige Schönheits Königin, produzierten einen 2,5 Milliarden € Bankrott mit der Österreichischen Baufirma Alpine, welche wohl an Dummheit und Korruptions wie einer Selbst Bedienung der Inkompetenz, selbst für Österreich aber nicht einmalig sind. 1,6 Milliarden €  verschwanden allein in wenigen Jahren im Balkan wo unsinnig Hirnlos es auch noch 16 Bezahlt System gab, wo niemand wusste, wer für was zuständig ist und war: Wie so oft: Wirtschaftsprüfer Gesellschaft KPMG, EBRD Ganoven waren auch hier aktiv. Peinlich die Rolle von dem Kosovaren Gezim Kolaveri, was nur erneut bestätigt, das Albanische Manager, vollkommen unfähig sind, denn alle Joint Venture Firmen wurden bisher von Albaner ruiniert, mangels jeglicher Kompetenz und Berufs Erfahrung.

Rückblick bereits vor 6 Jahren, wo bekannt war, das Betrugs und Geschäfts Praktiken Standard waren.

 “She had good connections and was the one who made the deals,” says Gezim Kolaveri, owner of firm Alban Tirana, a long-time partner of the Albanian Alpine Bau branch.

2/21/2008

Skandal um die Bestechungs Geschäfte der Baufirma Alpine in Tirana mit der Politischen Mafia

 

Fahriu Balliu ist einer der wichtigsten Partner rund um Bestechung, wie Betrug der Österreichischen Firmen in Albanien, aber ebenso Genc Pollo. Mister 10-20 % ist Fahriu Balliu, ein Profi Krimineller, Alt Kommunist und Langzeit Partner der Berisha Tropoje Mafia.

Auf Seite 9 der Zeitungs Ausgabe vom 17.2.2008 und eine der Titel Storys

http://pdf.sot.com.al/2008_02_17.pdf

Einen großen Bestechungs Skandal mit der Österreichischen Baufirma Alpine und um die Insidern seit langem bekannte Mafiöse Familie Agolli schlägt hohe Wellen in Tirana. Frau Blegina Agolli, hat einen Direktoren Posten im Kultur, Sport und Tourismus Ministerium und erneut wird deutlich das speziell Ausl. Baufirmen ausschliesslich mit Bestechung arbeiten.

Frau Blegina Agolli ist die Leiterin der Zweigstelle von Alpine ( Firma Alpine Mayreder Bau GmbH Sh.P.K Filiale Tirana) in Albanien und nun wie es fast immer ist unter ihrem Mädchen Namen Blegina Kodra! Praktisch arbeiten alle Politischen Mafia Familien im Albanischen Raum mit verschiedenen Namen und oft auch total erfundenen Namen, weil man sich sehr leicht neue Pässe und Ausweise lange Zeit besorgen konnte, besonders in der Regierungs Zeit von Ilir Meta und Fatos Nano.

Auf Seite 9 der Zeitungs Ausgabe vom 17.2.2008 und eine der Titel Storys

http://pdf.sot.com.al/2008_02_17.pdf

f

Firma Alpine Mayreder Bau GmbH “Sh.P.K” Filiale Tirana

Austrian Alpine to Build Euro6.9mln Kamza Interchange
TIRANA  Albania signed on Tuesday an agreement with Austrian construction company Alpine Mayreder Bau to build a Euro6.9 million key road junction, Public Works and Transport Ministry said in a statement.The project for construction of the Kamza interchange, which is crucial for improving traffic flow in Tirana area, is financed by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)

 

Alpine, A-TEC Betrugs und Bestechungs Firmen, welche Probleme in Serbien haben

alpine-bau-and-the-balkan-family

Alpine Bau and ‘the Balkan family’

Alpine Bau “strongman” Dietmar Aluta-Oltyan and his wife Helena were at the heart of the firm’s ruinous expansion into the Balkans, despite widespread confusion over their official roles at the now bankrupt Austrian construction giant.

Related

Alpine Bau losses in 2012

 • Serbia: 42 Million
 • Croatia: 58 Million
 • Macedonia: 25 Million
 • Poland: 111 Million
 • Romania: 28 Million
 • Bosnia and Herzegovina: 16 Million
 • Albania: 6.4 Million
 • Germany: 108 Million


Einfach nur noch peinlich diese Euopäischen Bestechungs Baufirmen und sonstigen Firmen.

1,3 Milliarden € wurden ins Ausland geschafft:

of Albania wp.me/p1lKg3-BR 2 months ago

The criminal enterprise from Salih Berisha: $1.3bn Spirited Out of Albania, Report Says

PDF [1] Download Full Report [High-Res] (4.7 MB)

PDF [2] Download Full Report [Low-Res] (3.3 MB)

PDF [3] Download Executive Summary [Low-Res] (54 KB)

PDF [4] Download Abstract [Low-Res] (32 KB)

2/21/2013

WikiLeaks – Stratfor: Berisha, the Albania mafia chief

Erst vor kurzem begann die Österreichische Staatsanwaltschaft, mit Ermittlungen rund um Wolfgan Grossruck, und denn seit Jahren bekannten Bestechungs Geschäften rund um “Alpine”, Chrom Geschäfte der DCM DECOmetal GmbH = ACR Sh.P.K. wo ein Raiffeisen Kredit mit 250 Millionen € nicht mehr bedient wurde (mit der Folge der Insolvenz und Zwangs Verwaltung), und nun der Austria Lottery, wo schon das auftreten dieser Leute peinlich ist. Hohe Milliarden Summen, wurden im Osten und im Balkan, bereits mit solchen Projekt Entwickler und sonstigen dubiosen Geschäften abgeschrieben. siehe auch Hype Alpe Adria, wo Auslands Geschäfte, fest in Hand einer Mafia war: Made in Austria und man Drogen Geld wusch, u.a. für Darko Saric, ebenso wie die American Bank of Albanian (USAID, AAEF, CIA) wo man als Geldwasch Stelle auftrat, auch für den Bin Laden Financier: Yassin Kadi und Co.. Dem Mitbewerber INTRALOT, wurde von der Anti Mafia in Italien, Gelder beschlagnahmt, denn Spiel Casinos, Wetten, dienen der Geldwäsche. 26 Casinos, wurden vor kurzem in Vlore dicht gemacht (wie lange wohl), welche keinerlei Genehmigung hatten. siehe auch die Festnahme des Italenischen Mafia Bosses Albano Prudentino, mit besten Familären Verbindungen, zur Ministerin Majlinda Bregu.

 

Die Strasse Tirana – Elbasan ist immer noch nach einer Wild-West Sprengung der Griechischen Baufirma gesperrt

Aktualitet
16 Dhjetor 2014 – 20:14

Rrëshqitja e dherave në Ibë, ARRSH jep alarmin: Rreziku mbetet i lartë!

Ndërsa segmenti rrugor Tiranë-Elbasan vazhdon të jetë i bllokuar , nga shembja e një masivi dheu në fashtin Ibë, Autorriteti Rrugor shqiptar pas analizës së një grupi ekspertësh thotë  rreziku është i lartë.

Grupi i ekspertëve ka arritur në përfundimin se zona akoma konsiderohet me potencial shumë të lartë rrëshqitje. Në një njoftim të ARRSH-së theksohet se rruga do të mbetet e bllokuar dhe duke vënë në plan të parë sigurinë e jetës së 30 familjet e – See more at: http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/rr-shqitja-e-dherave-n–ib–arrsh-jep-alarmin-rreziku-mbetet-i-lart—260096.html#sthash.0UvjOeyL.dpuf

Die Staats Kontrolle SAI, stellt 18 Millionen € Schaden fest, durch Betrugs Geschäfte am Ost Kai im Hafen Durres durch Eduart Ndreu

Gegen den Ex-Hafen Direktor von dem Hafen Durres: Eduart Ndreu, wird schon länger ermittelt, der schon vor über 8 Jahren als vollkommen korrupt galt. Die Deutsche Firma EMS als Partner, ist schon mehr wie verwunderlich gewesen, wenn selbst die Türkische, Italienische oder Russische Mafia Nichts von solchen Geschäften wissen wollten und sich zurückzogen.

Sämtliche teuren Hafen Entwicklungs Pläne, Vorschriften, Gesetze, Planungen, wurden in betrügerischer Weise ignoriert. Die Aufstellung eines überschweren Kranes, zeigt das Bestechung auch zum Programm des Neuen Ministers gehört, was bei dessen Vergangenheit, Partei Zugehörigkeit, aber nicht verwundern konnte. Eines der dümmsten Geschäfte der Deutschen in Albanien, was auf dem Niveau der Bundesdruckerei Geschäfte des Ludgar Vollmer, Berlinwasser, Becker Abfall Wirtschaft in Bushati und anderer ordinären Partnerschaft Modelle mit Politik Dumm-Mafiosis, liegt. die Internationale Fach Presse, schrieb schon über das Port Debacle.

logo_v_1_en

SAI

Die hohe Staats Kontrolle unter Leitung des früheren Minister: Bujar Leskaj, hat inzwischen den Schaden vor allem am Ost Kai im Hafen Durres, mit den privaten und illegalen Geschäften des früheren Eduart Ndreau, auf 18 Millionen € beziffert, wo Betrugs und Bestechungs Geschäfte im Hafen auch von Deutschen an vordester Stelle, einen enormen Schaden angerichtet hatten, so das der Hafen Durres, erstmalig in die Roten Zahlen rutschte..Die Ermittlungen der Staatsanwaltschaft über diese illegalen Geschäfte, sind damit im wesentlichen abgeschlossen.

Der bekannte Welt Gangster Frank Wisner mit seinen gefälschten Bank Garantien, dem Milliarden Betrug auch mit ENRON, und die Hafen Geschäfte, korrupter Minister des Eduart Ndreu, sind Legenden der Korruption und von Betrugs Bestechungs Geschäften in Albanien. Frank Wisner (und der CIA Mann: Daniel Fried), organisierte als US Sonderbotschafter auch, die Kosovo Anerkennung der EU als neuer Mafia Staat, wo dann gefragt werden muss, wieviel Bestechungsgeld die EU Politiker erhielten, was in 2008 in der Verantwortung von Frank Walter Steinmeier lag, wo Nichts mehr überraschen kann.

 • Patton Boggs to Pay $15 million to settle fraud allegations

  By Jennifer Smith May 7, 2014 6:20 p.m. ET   12 may 2014 – Patton Boggs LLP has agreed to pay Chevron Corp. $15 million to settle a bitter feud over the law firm’s role in a disputed $9.5 billion environmental verdict against the oil giant. The proposed settlement is a significant reversal for the Washington, D.C., firm, a well-known lobbying powerhouse whose revenue has slid in recent years….
 • A German ex-jail bird grabs a terminal concession in Albanian port of Durres

  Durres, 28 february 2014 – The economic growth of the impoverished Albania was heavily based on easy term credits and outright grants as well as the remittances of the Albanian migrant workers (one fifth of the population). The economic crises caused a drying down of grants a easy term loans and a shrinking of the remittance money. FDI(Foreign Direct Investments) REMAINED THE ONLY WAY OUT. The…

Eduart Ndreu, pronar në kalatën lindore të portit të Durrësit

ndreuNga Xhevahir Gradica / Ish drejtori i portit Eduart Ndreu ka përfituar një sipërfaqe të konsideruar brenda territorit të portit për qëllime ushtrimi të aktivitetit privat. Shpërblimi Ndreut është bërë në një kohë kur ai pritet të dalë para drejtësisë pas kallëzimit që ka bërë në prokurori Kontrolli i Lartë i Shtetit lidhur me borxhin e madh në të cilën është fundosur autoriteti portual sh.a gjatë kohës së drejtuar nga Ndreu. KLSH ka saktësuar se bëhet fjalë për një dëm në shumën 18 milion dollar, shifër e cila ka detyruar organet e drejtësisë të hapin dosjen penale në ngarkim të Eduart Ndreut dhe funksionarëve të tjerë në port.

Shkrimin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të gazetës Bulevard..

Short URL: http://bulevardionline.com/?p=11797

Der Rauswurf der Bestechungs Lizenznehmer im Hafen von Durres (der KURUM Chaoten ebenso), wird nun entgültig organisiert und vorbereitet. Illegal und ohne die vorgeschriebene Ausschreibung, wurden die Lizensen gekauft, bzw. abgerundet durch Kick Back Geschäfte und Beteiligungen. Allen voran, die Deutsche German Albanian Logistic Agency und Albanian Stevedoring Company Shpk.

Die Dreistigkeit dieser Gangster, ohne die lt. EU Regelung geltende Ausschreibung, nach Abwahl noch schnell ein Bestechungs Lizenz mit Verwandten des Hafens Direktors (Sokol Olldashi Clan) zu organisieren ist einmalig, am 1.8.2013. Einmalig ist ja die Dreistigkeit, das in der Deutschen Presse, durch Firmen PR bereits bekannt gegeben wurde, wo erst Monate später die Albanische Firma gegründet wurde, und eine Betrugs Ausschreibung mit dem Partner Eduard Ndreu, organisiert wurde.

VKM 493 1 gusht 2013 terminali lindor_0 Salih Berisha kennt keine Gesetze und das Lizenz Gesetz von 2006 sowieso nicht, wobei Hochtief und das korrupte Lizenz Geschäft mit dem Flugplatz, ja 2004 abgeschlossen wurde, als es derartige Gesetze nicht einmal gab.

Eine der wichtigsten Vorgänge ist in Albanien wird sein, das man die kriminellen Strukturen der Inkompetenz und Mafiösen Partnerschaften im Hafen von Durres beendet. Man wird diese Lizenz Partnerschaften mit der Albaner Mafia beenden, wo Deutsche mit vollkommen falschen Partnern, falsch anfingen und nur noch Probleme haben. Geschäftliche Partnerschaften mit Kriminellen, wie P. Ndreau, wo Verwandte Partner wurden. Geschäfte, welche nicht einmal die Italienische, Russische oder Türkische Mafia im Hafen machen wollten. Der neue Minister Edmond Haxhinasto steht vor einem Debakel und hat selbst viele Probleme.

Der neue Minister Edmond Haxhinasto steht vor einem Debakel und hat selbst viele Probleme.

Hafen Master Plan Durres
Der Hafen Master Plan, von 2008-2009 wurde genauso ignoriert, wie alle Gesetze, wie teuren Urbanistik Pläne ausser Kraft gesetzt wurden, durch Sokol Olldashi, weil er wohl wieder einmal in alter Tradition, Alles vergessen hat, das es sowas gibt. Seine Parteibuch Idioten, ohne Schule und Bildung, zerstörten in dieser Klientel Politik alle Institutionen, oft aus reiner Dummheit.

2008-2009, wurde ein neuer Hafen Masterplan genehmigt, mit Beratung der EU Experten, und genau gegen diese Masterpläne, wurde durch die Bestechungs Orgien der Deutschen und Türken massiv verstossen, u.a. weil es keinerlei Ausschreibungen gab. Die üblichen Betrugs Consults der Deutschen tauchten dann auch noch auf mit den üblen Banden der Deutschen Bank, und der Slowenischen Pleite und Betrugs Firma SCT, welche ebenso Langzeit Partner der Deutschen Betrugs Bank war im Skandal am Flugplatz von Lubanja und ebenso mit Verhaftungen unter gegangen ist. Nur die Deutschen laufen immer frei herum in Europa und sind Straffrei. Die Deutsche Industrie Vertretung: DIHA, hat etliche Mafiöse Betrugs Firmen als Mitglieder, vor allem rund um Real Estage, Grundstücke, Baufirmen, wo selbst der Bankrott der “Alpine” Betrugs Orgien von Bechtel & Enka, Verfahren der General Staatsanwaltschaft keine Bremse ist.

Noch ein Deutsches Betrugs Produkt, was als Aufbauhilfe verkauft wird: Die grösste Passagier Abfertigungs Halle im östlichen Mittelmeer, wo dann durch Dach es regnet, die Fenster sofort bei Wind zu Bruch gingen.

Ermonela Felaj: Die Lizensen der Phantom Firmen in Cooperation auch einer Deutschen Beteiligungs GmbH, für den Hafen Durres sind ungültig

Einen Idioten als Transport Minister der Albaner Mafia: Sokol Olldashi und einen vollkommen Hirnlosen und korrupten Hafen Direktor, der gerade wieder einmal die Partei gewechsel hat. Eduart Ndreu

Eduart Ndreu
Eduart Ndreu, Hafen Meister von Durres

15% weniger Waren Umschlag, 50% weniger Passagiere, sind die neuen Zahlen.

Die Sokol Olldashi Mafia mit dem Hafen Durres: Super Skandal – es regnet durch das Dach der neuen Abfertigungs Halle

 

Die Deutsche Firma Luthardt, hat die Verträge für den Betrieb der Anlage! Luthardt, ist lt. Website ein sehr junges (2008) Unternehmen aus Berlin, und wie solche Leute an solche Verträge heran kommen ist erstaunlich, aber die Italienische – Albanische Mafia ist ja dabei Partner. Man hat mit der Serbischen Mafia ebenso Langzeit Erfahrung, noch unter Milosevic, wo Alles nur mit Bestechung geregelt wurde. Offensichtlich, gibt es Verträgen keine Garantien für gelieferte Teile und Anlage, wo kurz gesagt bis heute Nichts funktioniert.

Die Deutschen und Türkischen Firmen im Hafen Durres werden kurz gesagt, raus geworfen.

Man macht Bestechungs Partner Geschäfte, der billigsten Art, mit dem Hafen Direktor, wo sich ganze Stapel von Anzeigen bereits im Frühjahr 2013, rund um seine Betrugs- Bestechungs Partner Geschäfte, inklusive Abgaben Erpressung, einem 20-jährigen Berisha Modell: Anklage Erhebung erfolgte dann im März 2013. Eduard Ndreu në prag të arrestimit. Kompanitë private dorëzojnë dosjen penale në Prokurori

Das Deutsche System ist ja gut bekannt: Immer mit Korrupten und Kriminellen, wo Griechenland vollkommen ruiniert wurde.
Da müssen Deutsche natürlich mitmachen:

2/21/2013

WikiLeaks – Stratfor: Berisha, the Albania mafia chief

Max Strauss und das Bechtel Betrugs Projekt in Albanien, reissen in Albanien den Einwohnern die Häuser ab

Folgen des hoch kriminellen Geschäftes von Max Strauss, Lulzim Basha und Genc Ruli, wenn man mit krimineller Energie die vorgeschriebenen EU Ausschreibungen umgeht mit Hilfe der hoch korrupten Deutschen Botschaft am 26.7.2006 und ein illegales Dokument unterschreibt, nachdem die Bestechungs Beteiligungen ausgehandelt waren: “Letter of Intent” Absichts Erklärung. Das dürfte ja wohl mal zur Verhaftung und Anklage auch gegen Max Strauss reichen, denn die Parnter sind alle angeklagt und in Haft.

“Letter of Intend” vom 26.7.2006: Unterschrift: Minister Lulzim Basha, Genc Ruli, und die Geldwäsche Firma des Max Strauss: Consult Berber & Strauss Ltd.

400 Millionen $ neue Kredite gibt es nun, nachdem man Alles zerstört und ruiniert hat, inklusive dem Tourismus.

2/2/2013

Der US Botschafter Alexander Arvizu: Salih Berisha, verkaufte die Interessen Albanien und der USA an die Griechen

Das Verfassungs Gericht, hat mit klaren 9:0 Stimmen, den vom damaligen Aussenminister Lulzim Basha, (besser auch für seine Betrügereien um Bechtel & Enka, Kosovo Ganoven Geschäfte, Utrechter Zuhälter und Prostituions Buseniss, Auto Schiebereien der Familie um Erion Veliaj, bis zum Immobilien Betrug rund um die Osmanis in Hamburg, und Balkan Ganoven um Damir Fazlic bekannt, 2 Festnahmen von Albanischen Diplomaten unter Aussenminister Lulzim Basha) unterschriebenen neuen See Grenzen Vertrag mit Griechenland, für ungültig erklärt. u.a. weil solche Verhandlungen nur der Präsident selber beauftragen und unterschreiben kann.

12/6/2010

Der Betrugs Minister Lulzim Basha und seine illegalen See Grenzen Verhandlungen mit Griechenland

Wednesday, August 6, 2014

Criminal Prosecution for the maritime border agreement

marine albania
Die Albanische Marine in den Medien, wo ein Flotten Kommandant sagt, man hätte keinen Sprit, der Ec-Admiral sagt: das ist Unfug und die Fakten von der Kathastrophe des 9.1.2004 zeigen, das bei der Marine unverändert grosse Mengen von Sprit gestohlen werden.

Die Zerstörung der Albanischen Marine, durch Arben Imani und die Salih Berisha Mafia

Einfach lächerlich! Zelebrierung von OK-Reporting und Jubel Nummern, wo praktisch alle Projekte gerade der jüngsten Zeit scheiterten und praktisch extrem viele der wichtigen Firmen bankrott sind: Alpine. Praktiker Mark, Taci Öl, Belle Air, AlbPetrol, der Hafen Durres mit 16 Millionen € Schulden inzwischen ebenso, ein typisches Weltbank Opfer usw.. Wenn man Super Gangster aber nach Europa überhaupt einreisen lässt, wie Georg Soros, sogar Regierungs Verträge abschliesst, Partner der DAAD ist, oder gar der Körber Stiftung, oder gar einen Profi Welt Gangster des Betruges und der Bestechung zur Münchner Sicherheit Konferenz wie einen Frank Wisner auftreten lässt, sollte Nichts mehr verwundern.

1/20/2014

Erpressung, Deutscher Bestechungs Lobbyismus und alle Lizensen im Debakel rund um die Hafen Durres werden überprüft

Filed under:

20 year partnership
Albania – World Bank: 20 Years of Working Together
The World Bank celebrated the 20th anniversary of its activity in Albania… Learn more >

C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 TIRANA 000745

SIPDIS

E.O. 12958: DECL: 10/08/2018
TAGS: PREL PGOV GR AL
SUBJECT: GREECE PRESSURING ALBANIA ON BORDER, CEMETERY
ISSUES

Classified By: CDA Stephen A. Cristina, reasons 1.4 (b) and (d)

�1. © Summary: The Greek government is pressuring the GOA
to
accept its demands in bilateral negotiations to demarcate
the two countries’ maritime border. Athens is also
threatening to refuse to ratify Albania’s Stabilization and
Association Agreement with the EU over a contentious issue
involving Greek military cemeteries in Albania, in what the
GOA views as a repeat of Greek blackmail used against
Macedonia’s NATO membership ambitions. Talks on the cemetery
Issue continue after the latest round of negotiations on
September 30
ended inconclusively. End Summary.

ALBANIA: GREECE MANIPULATING BORDER DEMARCATION METHODS
——————————————— ———-

�2. © According to Ledia Hysi,
Director of Legal Affairs and Treaties at the Ministry of
Foreign Affairs, The Albanian and Greek governments have been
negotiating for several months to demarcate their maritime
border. The negotiations have encountered multiple problems due to what she described as
the Greeks’ “double standard” by using different demarcation methods for different portions of the
coastline, while Albania uses one standard baseline demarcation system employed under existing international
conventions. In other words, the Albanians charge the Greeks with cherry-picking the most favorable borders
by using different demarcation methods for separate points of the border.
During one of the recent negotiating sessions in Tirana, the Greek
official heading the delegation gave his Albanian
counterpart an ultimatum. The Greek Government would be
willing to compromise on the maritime border near Corfu
(reportedly due to existing American military interests to
build a U.S. military installation in Jale, Southern
Albania). However, the Greek official warned the Albanian
delegation to comply with their other requests and to keep
“distant powers,” namely the U.S, out of the negotiations.
An identical phrase was also used in a meeting in Tirana
by the Greek Ambassador during a meeting with Foreign
Minister Basha.

BEWARE OF GREEKS BE

C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 TIRANA 000745

SIPDIS

E.O. 12958: DECL: 10/08/2018
TAGS: PREL PGOV GR AL
SUBJECT: GREECE PRESSURING ALBANIA ON BORDER, CEMETERY
ISSUES

Classified By: CDA Stephen A. Cristina, reasons 1.4 (b) and (d)

�1. © Summary: The Greek government is pressuring the GOA
to
accept its demands in bilateral negotiations to demarcate
the two countries’ maritime border. Athens is also
threatening to refuse to ratify Albania’s Stabilization and
Association Agreement with the EU over a contentious issue
involving Greek military cemeteries in Albania, in what the
GOA views as a repeat of Greek blackmail used against
Macedonia’s NATO membership ambitions. Talks on the cemetery
Issue continue after the latest round of negotiations on
September 30
ended inconclusively. End Summary.

ALBANIA: GREECE MANIPULATING BORDER DEMARCATION METHODS
——————————————— ———-

�2. © According to Ledia Hysi,
Director of Legal Affairs and Treaties at the Ministry of
Foreign Affairs, The Albanian and Greek governments have been
negotiating for several months to demarcate their maritime
border. The negotiations have encountered multiple problems due to what she described as
the Greeks’ “double standard” by using different demarcation methods for different portions of the
coastline, while Albania uses one standard baseline demarcation system employed under existing international
conventions. In other words, the Albanians charge the Greeks with cherry-picking the most favorable borders
by using different demarcation methods for separate points of the border.
During one of the recent negotiating sessions in Tirana, the Greek
official heading the delegation gave his Albanian
counterpart an ultimatum. The Greek Government would be
willing to compromise on the maritime border near Corfu
(reportedly due to existing American military interests to
build a U.S. military installation in Jale, Southern
Albania). However, the Greek official warned the Albanian
delegation to comply with their other requests and to keep
“distant powers,” namely the U.S, out of the negotiations.
An identical phrase was also used in a meeting in Tirana
by the Greek Ambassador during a meeting with Foreign
Minister Basha.

BEWARE OF GREEKS BEARING UNREASONABLE DEMANDS?

……………

GREECE THREATENS TO BLOCK ALBANIA SAA
————————————-

�7. © During a previous round of negotiations over the
cemeteries,
after passing the message to keep Washington out of the
negotiations, the Greeks gave the Albanians a second,
stronger ultimatum. While Albania’s Stabilization and
Association Agreement (SAA) with the European Union has
been ratified so far by 22 EU countries, Greece is among
the last three states that so far have not. The Greek
Ambassador told Basha that if the GOA does not agree to
Athens’ terms regarding the military cemeteries, then the
Greek parliament will never ratify the SAA. He also told
Basha that on the same day that Albania signs off on the
cemeteries issue, the Greek Parliament will ratify Albania’s
SAA. On the issue of the countries’ maritime border -
and in spite of the fact that the Greek negotiating stance
is contrary to international conventions – Athens has said
that the border will either be agreed upon on its terms or
not at all. Hysi said the Greek position was a serious
threat to the long-term development of the southern coastal
area, as it will create obstacles for tourism, transport,
fishing, seabed oil and gas exploitation, and that it could
even lead to territorial incidents with Greece. With
memories still fresh over Athens’ veto of Macedonia’s NATO
invitation, the GOA believes the Greek positions on the
maritime border and the cemeteries issues to be serious
threats to Albanian interests and sovereignty.

COMMENT
——-

�8. © The GOA at this point does not seem overly worried
about Greece’s threat to block SAA ratification, apparently
believing that as long as Albania continues to make a good-faith effort
to continue talks the Greeks won’t want to isolate themselves
within the EU over an issue other EU countries will likely
see as minor.
But in the wake of Greek success in blocking Macedonia’s
NATO aspirations, the Albanians aren’t convinced either that
the Greeks are merely bluffing. At this point the GOA has not
asked for U.S. assistance or intervention with Greece, preferring to
work this out with the Greeks themselves.

CRISTINA
CRISTINA

http://wikileaks.org/cable/2008/10/08TIRANA745.html

1/20/2014

Erpressung, Deutscher Bestechungs Lobbyismus und alle Lizensen im Debakel rund um die Hafen Durres werden überprüft

Filed under:

2/27/2008

Wie die KfW und Deutsche Baufirmen das Korruptions- und Manipulations Netz mit der Mafia in Albanien organisieren

 

5/13/2008

Die bekannte Korruptions Baufirma “Alpine” erhält ein Bußgeld von 10 Millionen LEK

Hier kann sich Salih Berisha als Zukunfts Faktor bestens präsentieren! Inzwischen geht es allerdings mehr um das Prestige von Deutschland, die so ziemlich den früheren guten Ruf verspielt haben mit ihrem dämlichen Lobbyismus und Bestechungs Orgien in Albanien.

Am Flugplatz wird das 2 Terminal eröffnet, was zugleich das berüchtigste Bestechungs Geschäft in Albanien aus der Zeit von Spartak Poci und Fatos Nano, Schröder und Rezzo Schlauch war. Man erkaufte sich damals eine illegale Lizenz, weil es nicht einmal in 2004 ein Lizenz Gesetz gab. Und heute versteckt sich hinter der hier erwähnten Baufirma TREMA die berüchtigte Baufirma STRABAG, deren Bestechungs Geschäft in Europa seit jahren legendär ist.

STRABAG, Hochtief, KfW, TREMA, DIWI Consult
, es sind immer die selben Firmen, welche in diesem Falle mit dem AEEF ein hoch kriminelles Unterschlagungs Kartell in Albanien aufbauten. Die Diplomaten Lobbyisten war halt mal wieder schön aktiv.

 

4/15/2009

Der PD Abgeordnete Fahri Balliu, war Partner von Delijorgji einem der groessten Verbrecher Albaniens um Waffen- und Betrugs Immobilien Geschaefte

 

Seit 3 Jahren verhindert die Airport Partner Betrugs Firma von Hochtief, KfW und DEG, jede Touristische Entwicklung von Albanien, obwohl doch lt. Ministerin des BMZ und der GTZ Touristische Entwicklung gef�rdert wird. Peinlicherweise landen die Gelder in FAKE Projekten, sinnlosen Studien, wie von der Consult ghh (selbst ernannte Experten ohne touritisches Know How) usw..

Fakt ist folgendes:

kukes
Der seit 2006 fertig gestellte Kukes Flugplatz in Nord Albanien, wo die Italiener im �brigen auch in S�d Albanien bei Gjorokatre einen Flugplatz zur Touristischen Entwicklung bauen wollen.

Und genau diese wichtige regionale Entwicklung wird durch die Ganoven Politik der Deutschen Entwicklungshilfe, des Ausw�rtigen Amtes und kriminellen Deutschen Firmen im Balkan verhindert. Warum!?

Vollkommen illegal mittels Bestechung hat man sich ein Exkluvise Recht sogar gesichert, f�r alle Flug Bewegungen in Albanien und niemand kann einen zweiten Flugplatz in Albanien betreiben. Dies zu den Geldern der Deutschen Entwicklungshilfe, welche direkt zur Bestechung eingesetzt werden und im Fakt, genau das Gegenteil sind, was in Deutschland als F�rderung der Wirtchaftlichen Entwicklung verkauft.

Wenige Kilometer von Kukes entfernt wurde vor zwei Jahren ein wenig bekannter Flughafen fertiggestellt. Er ist voll funktionsf�hig und hat die Betriebslizenz im Oktober 2007 erhalten. Da aber das mit der Bewirtschaftung des Mutter-Teresa-Flughafens in Tirana-Rinas beauftragte deutsch-amerikanische Unternehmen Tirana Airport Partners ein Monopol f�r s�mtliche Flughafenaktivit�ten in Albanien hat, gibt es dort keinerlei Flugverkehr*……………….

http://www.eurozine.com/articles/2009-05-26-derens-de.html

4/29/2007

6 der Korruptions Vertr�ge der Fatos Nano Regierung stehen zur Disposition

Der neue Schmuggler Hafen �Porto Romana� und Italiens Anti Mafia Jäger Nr. 1 Pietro Grasso: Die Albanische Mafia kontrolliert den Balkan – Kryeprokurori italian: Shqiptaret kontrollojn� mafian e Ballkanit

Deutschland als Motor der EU Lobby Korruption

Max Strauss – Deutsche Politiker und Diplomaten sind die Initiatoren des grössten Bestechungs Falles in der Albanischen Geschichte: Dem Autobahn Bau: Durres – Kukes

 

4/29/2007

6 der Korruptions Verträge der Fatos Nano Regierung stehen zur Disposition

Der neue Schmuggler Hafen �Porto Romana� und Italiens Anti Mafia Jäger Nr. 1 Pietro Grasso: Die Albanische Mafia kontrolliert den Balkan – Kryeprokurori italian: Shqiptaret kontrollojne mafian e Ballkanit

Deutschland als Motor der EU Lobby Korruption

Max Strauss – Deutsche Politiker und Diplomaten sind die Initiatoren des grössten Bestechungs Falles in der Albanischen Geschichte: Dem Autobahn Bau: Durres – Kukes

 

 

 

 

 

 

oldest albanian website